Rozpoznala jsem svůj jedinečný talent.
Objevila jsem svou skrytou vášeň a neobyčejné zapálení pro onu činnost. Muzika.
Chci se jí živit! 

Kam až je muzikant ochoten zajít, aby dostal za svou práci zaplaceno, a za kolik to udělá?

Snaha o prodej hudebních služeb po návratu mateřské dovolené byl docela oříšek. Než jsem se utvrdila v tom, že tohle je pro mě opravdu to ono a světu nic lepšího nabídnout nemůžu, uběhlo pár let plných pochybností. Na futrál padal prach, v hlavě si lebedil truc a strach. Co když selžu? 

Když už jsem se konečně rozhodla a začala odvážně snít o svém profesionálním hudebním webu, k realizaci a rozproudění mé hudební činnosti uběhlo několik měsíců.

Jak si muzikant může vydělávat?

Ve zkratce – můžete učit, hrát, zpívat nebo hudbu aranžovat a skládat a žít z tantiém. A ještě jsem zapomněla na dirigenty a možná mnoho dalších.

Jako učitel pracujete na částečný nebo plný úvazek v základní umělecké škole, soukromé hudební škole, větší a vzdělanější borci působí na konzervatořích a akademiích múzických umění. Nezapomínejme ani na možnost soukromé výuky v domácích podmínkách. 

Hrajete v orchestru, v komorním souboru, jako korepetitor doprovázíte sbor či různé sólisty. A na posledním místě se zlomek z nás stává těmi sólisty, hudebními celebritami, které jsou nejvíc vidět. 

To by byla klasická sféra! (Opět jsem zapomněla na dirigenty…)

Kromě toho můžete založit kapelu anebo se do nějaké přidat s nadějí, že nebudete po každém koncertu říkat jen: “Děkuju, že jste na nás všichni přišli, Honzo!”

Oslíčku, otřes se

Plat na státní základní umělecké škole se pohybuje kolem deseti tisíc za poloviční úvazek, dvaceti za celý úvazek. Můžete si přilepšit prémiemi za úspěšné reprezentování školy na soutěžích, kam s dětmi jezdíte o víkendech na vlastní náklady, nebo tím, že si doděláte vysokou školu a zařadíte se automaticky do lepší platové kategorie.

Sama jsem před mateřskou na poloviční úvazek v jedné ZUŠce pracovala a svou práci si pochvalovala: Sociální a zdravotní zajištěná, spolunájem zaplatím, na jídlo mám, a díky polovičnímu úvazku zbyl čas i na kšefty navíc. Pro mladého a nadějného dospělého dobrý start!

Pak přišlo těhotenství a další pracovní rozvoj směrem k větší finanční nezávislosti šel v tu chvíli stranou.
Tíha rodinné obživy přešla plně na manžela. Ten byl kdysi také muzikant, ale po narození dcerky své síly přemístil do zcela jiných pracovních vod – seznal, že rodinu takhle totiž neuživí. 

Mezi kšefty patřila tradiční vánoční Rybovka za 700 Kč koncert nebo jednodenní zájezdy do Německa za 50 – 70 za koncert (i se zkouškou), odvoz zajištěn. Připadá vám to dobrý, dokud jste mladí, nadějní a bez závazků.

S nastupujícími roky vám ale vrtá hlavou, proč pan Morricone dostane za vystoupení miliónový honorář, a vy si pořád přijdete na 70 .

Kšeftaření

Hrajete v orchestrech, nahráváte ve Smečkách (nahrávací studio), jezdíte na jednodenní kšefty nebo několikadenní turné jako posila různých orchestrů do zahraničí.

Stálý flek

Nebo ne. Nejezdíte jako trubky každý víkend někam jinam, život v kufru za almužnu – ale za ten samý peníz sedíte ve stálem angažmá svého místního orchestru. Inu, plat za plný úvazek činí zpočátku okolo 14 000 Kč.

A za kolik teda mám hrát?

Je to složité. Známí vám nabízejí velkolepých šest stovek za to, že přijedete zahrát na jejich svatbu. Oni si totiž vyberou něco, co už máte ve svém repertoáru – určitě vás to pak nestojí skoro žádné úsilí

Málokdo ví, že muzikant, aby se stal dobrým, kultivuje své vlohy od útlého věku. Po maximálně devíti letech na ZUŠce následují většinou čtyři až šestiletá studia na konzervatoři, pak obvykle přesídlí na další tři až pět let na vysokou školu (AMU nebo HAMU). Tohle hradí do velké míry ještě stát. 

V létě často přidáte hudební kurzy ať už v Čechách nebo v zahraničí. Ty už si platíte sami. 

V každé fázi studia věnujete kultivaci hry na nástroj mnoho hodin osobní přípravy mimo školní zařízení.

Zmiňovala jsem, že je potřeba mít k dispozici hudební nástroj? Ať už zapůjčený nebo rovnou vlastní, zadarmo to nebývá. (V tomhle mají zpěváci malou výhodu.)

K tomu si přičtěte doplňky. Kytaristé potřebují nové struny, houslisté náhradní smyčec, klávesista se zase neobejde bez kabelů navíc. Vše ideálně v koncertní a náhradní variantě.

Nejsme u konce. Nástroj potřebujete udržovat v dobré kondici, čili buď si ho udržujete a čistíte sami a/nebo mu k tomu dopřejete jednou za čas servis u odborníka, v mém případě u houslaře. Všechno stojí peníze, prostředky pro domácí údržbu i odborný servis.

Bohužel, struny, žíně a kalafuna se časem opotřebovávají. Struny je třeba měnit jednou za tři měsíce až za rok podle frekvence hraní. Ty moje vyjdou aktuálně na cca 1300 Kč za sadu, ale manžel, který se svého violoncella i přes rozdílné aktuální profesní zaměření zcela nevzdal, za sadu dá kolem 5000 Kč. Například rodiny s dětmi v Praze si takovýho výdaj rády odpustí, pokud to není nezbytně nutné – oba jsme si nové struny s velkou slastí dopřáli letos asi po dvou letech. 

Chci ve vás vzbudit lítost a roztrpčení?

Ano, chci! Proč si svatební fotograf za své služby bez mrknutí oka řekne i 18 000 Kč, ale pro ty samé lidi je muzikant, který za své vystoupení na obřadu chce několikrát menší částku, předražený nenažranec? A to by ještě bylo rozumné si nechat ten cesťák zaplatit. Rozdíl je pouze v tom, že svatební fotograf svůj nabízený produkt edituje mnoho hodin po vyfocení záběrů. Hudebník musí editaci provést předtím. Hovoříme zde o oné osobní přípravě, tedy cvičení na zvolený hudební nástroj plus secvičování daných kusů s případnými kolegy – spoluhráči. 

Investice do vybavení je u zmíněného fotografa a muzikanta srovnatelná. Zejména když vlastníte nástroj ručně vyrobený jedním člověkem. Podle svých povrchních znalostí předpokládám, že to u hudebníků s jiným nástrojovým zaměřením nebude o moc jiné.

Takže jak to tedy je, mohu se uživit hudbou?

Já si stále myslím, že ano. Je načase začít si stanovovat rozumné částky za svoje hudební služby s plným vědomím toho, kolik času, úsilí a peněz jsme do toho každý muzikant vložili. Dokud jsme my, hudebníci, ochotni strávit mnoho hodin ve studiu za pětistovku, budeme buď muset mít dvě hlavní práce, víkendy strávíme na kšeftech a stejně to nebude dost. Nebo se to naučíme a dokonce uvidíme naše děti růst, než jen spící ve svých postýlkách. 

Víte, protože my, muzikanti, si správné ohodnocení zkrátka zasloužíme. 

Hudba léčí, povznáší, přináší do světa radost a krásno. Hudba člověka provází od pravěkých dob. Kdykoli se potřebujeme odreagovat, prožít naplno své emoce, odvést myšlenky po náročném pracovním dni a odpočinout si, podpořit slavnostní okamžiky svých životů – hudba je tu vždy pro nás. 

Tak se snažme, aby byla i nadále – a muzikantské řemeslo nevymřelo, protože to dobří a schopní muzikanti vzdají a řeknou si, že hudbou svoji rodinu neuživí. Říkejme si o rozumné a fér peníze pro obě strany. Vzdělávejme své okolí o tom, co vše muzikant v rámci vykonávání svého povolání dělá – protože ti lidé to očividně neví. Nedegradujme svou hudební činnost tím, že budeme kývat na nabídky, které jsou špatně placené, podrážíme tím nohy i svým muzikantským kolegům! A o tom si povíme v některém z příštích článků.  

Heidi Johanna Vacek

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: