Pro návaznost připomenu první díly našeho seriálu Pořádáme kulturní akci (1. díl, 2. díl a 3.díl). V tomto díle se pozastavíme nad úskalími skladby hudebního programu vaší akce. Všichni ti muzikanti, manažeři, booking agenti, kapelní zvukaři a osvětlovači mají své potřeby a je na vás je uspokojit, aby podali očekávaný výkon. 

Jak nacházet kapely, které vám ozdobí plakáty a přivedou zástupy návštěvníků, nelze nijak předepisovat. Nezáleží na tom, jestli dáte na osobní zkušenost z koncertu nebo festivalu, anebo jestli vás zaujme email od booking agenta kapely, nebo lovíte v divokých vodách showcase festivalů.

Skupina The Wild Roots, Foto: Martin Juha Foto

Skupina The Wild Roots, Foto: Martin Juha Foto

Vždy se jedná o vnitřní souboj vlastního vkusu a nadšení versus potřeby návštěvníků. U multižánrových festivalů si dejte pozor na prudké změny žánru a dynamiky navazujících vystupujících. Naproti tomu u žánrově vyhraněné akce se snažte vyhnout monotónnosti kapel. Skladba programu nestojí jen na vaší představě ideálního průběhu akce, ale zasahují do ní i další faktory, se kterými se zaručeně setkáte.

Vybrali jste si kapely, které dle vašeho odhadu cílových skupin nadchnou a přilákají publikum. Dostatečně dopředu jste poptali termín a jednáte o cenových podmínkách. Mějte v záloze více variant. Poskládejte si různé kombinace například jako YouTube playlist.

Programový klíč aka festivalová výzva #keychange

Do programové skladby vstupuje nový, pro někoho kontroverzní, faktor. Přes 100 světových hudebních festivalů se aktuálně přihlásilo ke společenské výzvě #keychange. Jejím cílem je pomoci vytvořit rovnoměrné zastoupení mužských a ženských interpretů a kapel na pódiích zúčastněných festivalů. Přední světové festivaly si dobrovolně v rámci této výzvy kladou za cíl do roku 2022 vytvořit prostředí genderově rovnoměrně vyvážených programů. Tato výzva se sice spíše týká velkých festivalů, nicméně je dobrovolná a a se svojí akcí se do ní můžete zapojit také.

Proberte všechny požadavky

Jestliže jste se řídili předchozími díly seriálu, máte představu o svých finančních prostředcích na jednotlivé části rozpočtu včetně programu a ozvučovací a pódiové techniky. Honorářem, dopravným a občerstvením výdaje na hudební vystoupení nutně nekončí. V nárocích kapely může být podmíněná i velikost pódia, konkrétní modely ozvučení nebo jiná úskalí, která proberte se svým technickým produkčním. 

Od kapel si proto vyžádejte technický rider, stageplan a inputlist dostatečně dopředu. V těchto standardních dokumentech by vaši technici měli nalézt všechny odpovědi, které vás mohou nemile zaskočit v den akce. Vše čtěte! Legendy o gumových medvídcích pouze určitých barev a podobné pastičky v riderech kapel jsou pravdivé.

Aktuální propagační materiály

Hvězdy vašeho festivalu budete samozřejmě chtít náležitě představit pomocí různých komunikačních kanálů v rámci kampaně na vaši akci. Vyvarujte se faux pas v podobě šíření klipů s bývalým frontmanem nebo neprofesionálních video záznamů z koncertů natočených mobilem před mnoha lety. 

S manažerem kapely se dohodněte, kterými videoklipy a písněmi kapelu odprezentujete. Ideálně se držte managementem dodaného presskitu. Promokit obsahuje promo fotografie kapely, logo v křivkách, aktuální články o kapele, propagační text, kterým můžete použít do narativu kampaně a hlavně aktuální singly a videoklipy, kterými se kapela chce prezentovat, osvědčené hity nevyjímaje.

Take Off Your Shirts (DE) na festivalu Top RoofTop Foto: Bělka Čurlinová

Dvojáky, trojáky

Není výjimkou, že kapela, se kterou jste se dohodli vás s prosíkem osloví, že potřebuje přesunout čas vystoupení, protože se jim naskytla možnost zahrát ještě na další akci. Vstřícnost je limitována možnostmi vašeho časového plánu. Opatrně při vytváření nesplnitelných přesunů s nulovou časovou rezervou.

Stavba line-upu aneb hlavně žádné závody

Jednotlivé koncerty akce na sebe musí navazovat, ale není nutné z toho dělat závody. Pro představu náročnosti se postavte na libovolném festivalu před podium hned po dohrání koncertu kapely a pozorujte přestavbu scény. První kapela mizí z pódia jako při inscenaci Vichru z hor Divadla Járy Cimrmana a druhá již nabíhá se svou aparaturou. Stupínek na bicí soupravu nezůstane bez koberce ani půl minuty a vše kmitá a bzučí.

Po dostavbě scény se ladí venkovní i pódiové ozvučení aktuální sestavy. Zajisté shledáte, že patnáct minut je málo a vystavujete se většímu riziku chyb. Stavte proto program s dostatečnými prolukami na pohodlnou přestavbu a zvukovou zkoušku. Návštěvníci si mezitím najdou jiný program nebo se občerství u stánků.

Svatyně na rozjímání neboli backstage

V backstagi se děje víc věcí než nezřízené pití. Muzikanti před koncertem potřebují čistou hlavu a tento prostor jim dopřeje dostatečný klid na koncentraci. Backstage zároveň poskytuje dostatek prostoru pro oddělení aparátů jednotlivých kapel. Některé kapely se také potřebují před vystoupením převléknout do kostýmů a nalíčit.

Nezapomínejte tedy na tento prostor a věnujte mu dostatečnou přípravu. I kdyby se mělo jednat o malý zakrytý altán za pódiem, všechno je lepší než nic.

Ať už pořádáte metalový festival nebo rodinné folkové odpoledne, nezapomínejte na návštěvníky. Vše by mělo navazovat a návštěvník by se neměl ani chvíli nudit. A to se týká i výběru kapel.

Ricardo Delfino

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: