Její vystupování se však nevztahuje pouze na virtuální svět. Má za sebou řadu úspěšných tuzemských i zahraničních vystoupení. Za zmínku stojí také účast v Superstar, o které se dozvíme více během našeho společného povídání.
Sama o sobě říká, že utíká od alternativních proudů až po popové harmonie. Svým stylem tak připomíná v poslední době čím dál více populární skandinávskou zpěvačku Auroru.
Od jednoduchých coverů na YouTube až k vlastní tvorbě a vystupování na hlavních scénách hudebních festivalů, to je Aiko:

Mohla by ses nám krátce představit? Kdo jsi a co děláš?
Říkám si Aiko a jsem singer-songwriter. Dělám alternativní až popovou hudbu. Veškerá má tvorba je v angličtině a v srpnu 2018 vyšlo mé stejnojmené debutové EP s názvem Aiko.

Jak vznikla Aiko? Co pro tebe tento název znamená?
Hledala jsem si umělecké jméno a zrovna jsem tehdy byla v Japonsku. Japonská kultura mě zaujala natolik, že jsem chtěla něco s ní spojené. A Aiko je japonské jméno. Navíc mě takto oslovují doma. A tak bylo Aiko jako umělecké jméno na světě.

Kdybys měla svoji tvorbu popsat v pár slovech, jaká by to byla a proč?
Je těžké specifikovat tvorbu pár slovy, ale dávám velký důraz na text. Záleží mi, aby měl hlubší smysl a aby posluchači něco předal. V hudbě kladu velký důraz na harmonii.

Kdy a jak ses k hudbě dostala?
Ke zpěvu jsem se dostala jako malá v hudební škole. Poté v 15 letech jsem si koupila první kytaru. Tehdy jsem vybírala ještě podle vzhledu, nikdy předtím jsem na kytaru nehrála. Na tu jsem se poté začala sama učit. Následně jsem začala nahrávat covery na YouTube – první píseň, kterou jsem přidala byla Counting Stars. V tom jsem pokračovala a postupně jsem přidávala více a více coverů na své tehdejší oblíbené skladby.

Jak jsi již zmínila, dříve jsi měla na YouTube spoustu coverů, většina ale vymizela. Proč?
Skoro všechny covery jsem skryla, chtěla jsem na kanálu mít vlastní tvorbu. Co se týče coverů, nechala jsem tam jen pár těch, které měly největší úspěch, jinak na kanále už najdete pouze originální tvorbu.

Skládáš si texty a hudbu sama, nebo ti někdo pomáhá?
Skládám si vše sama, ale v okamžiku, kdy písně aranžujeme na komplikovanější verze, už spolupracujeme s producenty. A skládat vlastní věci jsem začala po Superstar, tedy v 15ti letech.

Máš někoho, kdo tvou tvorbu přímo ovlivnil nebo inspiroval?
Nebyl nikdo konkrétní. Když jsem začala psát a skládat, tak bylo více vlivů a asi to vyplývalo z toho, co jsem sama v dané době poslouchala.

Před pár lety jsi byla v Superstar. Mohla bys tuto zkušenost zhodnotit? Co ti to přineslo? Negativa a pozitiva?
Superstar mě nakopla k tomu, abych začala tvořit a vydávat svoje věci. Ale to, co od toho všichni čekají – že vám po Superstar začnou chodit nabídky a psát manažeři, to se opravdu nestalo. Musíte na sobě pracovat nadále sami.
Zároveň bylo zajímavé poznat celou backstage a jak vše chodí v Superstar a televizi jako takové.

Na YouTube už máš několik videoklipů. Který tě bavil natáčet nejvíc a proč?
Mě bavilo natáčet nejvíc videoklip k písničce Priest, protože tam hraje více lidí a z velké části to byla moje vlastní práce. Všechny ty lidi jsem si našla sama a zároveň jsem si ten klip a děj i sama režírovala nebo třeba sháněla kostýmy. Zároveň byla zajímavá zkušenost natáčet s dítětem, protože ta holčička, kterou tam máme, se dost styděla, a bylo těžké z ní občas dostat dané emoce, které byly potřeba.

Máš za sebou už řadu vystoupení. Máš nějaké oblíbené akce, na kterých ses objevila?
Good Fest v Karlových Varech, akce od Sofar Sounds. Ti mají zajímavý koncept, kdy obecenstvo nesmí během vystoupení mluvit. Měli by jen poslouchat a vnímat. Dále třeba předskakování Tamino v Café v Lese.

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?
To není lehká otázka, ale asi vydání vlastního EP, hraní na hlavních scénách festivalů, zahraniční vystoupení a hlavně ale asi to, že jsem se naučila všechno si sama řídit a zařizovat.

Mohla bys nám doporučit nějaké své TOP indie umělce, které momentálně posloucháš?
Mám moc ráda Auroru. Dále třeba Ólafur Arnalds a nebo kapela Jungle a zpěvák Tamino.

Na co se můžeme v nejbližší době těšit?
Brzy bude nový singl i s videoklipem a je na co se těšit, protože je to žánrově dost odlišné od mé dosavadní práce. Bude to dost popové.
Dále spoustu živých koncertů nejen po ČR, ale i po Evropě.

Kde tě tedy můžeme v nejbližší době vidět a slyšet na živo?

  • 23.8. v Berlíně na festivalu na Alexanderplatz
         (omluva redakce: článek byl publikován až po tomto termínu)
  • 12.9. v Praze v Přístavu 18600

a další termíny můžete najít na mé webové stránce www.aiko-music.com

Co bys na závěr ráda vzkázala začínajícím hudebníkům a kapelám?
V případě, že teprve začínáte psát a skládat, nebude to na začátku nejlepší. Důležité je nepřestat. I tvorba dnešních TOP umělců ze začátku nezněla nejlépe nebo se dost podobala někomu jinému. Ale časem si svoji vlastní podobu najdete tím, že budete neustále tvořit a pracovat na vlastních věcech. A to, že se budete na prvních koncertech stydět nebo budete nervózní, je v pořádku a přirozené. Nebojte se toho a nenechte se tím odradit.

 

Jake Aarons

Ric Ocasek – československý odkaz americké New Wave scény

Už vyslovení jména Ric Ocasek hraje na slovanskou strunu. A ne náhodou. Ač původem z Ameriky, svoje kořeny má zasazené ...
Značka Pro Pokračování Textu

Jake Aarons vydává singl she’ll be back

Karlovarský 22letý písničkář a básník Jake Aarons vyrukoval na své fanoušky s novým singlem she'll be back. K singlu přibalil ...
Značka Pro Pokračování Textu

Google Doodle vzpomíná na legendu B.B.Kinga v den jeho narozenin

Jeden z největších gigantů na světě právě dnes vzpomíná na legendu B. B. Kinga (* 16. 9. 1925; ✝ 14 ...
Značka Pro Pokračování Textu

Report: Festiwall – Jak dostat svou hudbu do médií II.

První díl reportu Jak dostat svou hudbu do médií I. z třídenního Festiwallu shrnuje diskuzi hostů zastupující rádia. Druhá část ...
Značka Pro Pokračování Textu

Report: Festiwall – Jak dostat svou hudbu do médií I.

Již po čtvrté se v pražském areálu Kytary.cz konal třídenní Festiwall, který přinesl nejen hudební vystoupení, ale i mnoho workshopů ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma na míru – část I: Příprava hudby

V minulém článku jsme si ukázali, co to musicogramy jsou a čím jsou přínosné pro výuku hudební výchovy. V tom ...
Značka Pro Pokračování Textu

Busking – co potřebujete vědět o pouličním hraní

Busking. Pro ty z vás, kdo toto slovo ještě neznáte, se jedná o pouliční umění. Busking se samozřejmě netýká pouze ...
Značka Pro Pokračování Textu

“Kapela je trochu jako vztah, když o něj nepečuješ, nikam se neposouvá,” říká zpěvačka kapely MONNA

V rámci plzeňské série koncertů Léto v Prazdroji vystoupili i známí rockeři Kurtizány z 25. Avenue. Ačkoliv byly hlavními hvězdami ...
Značka Pro Pokračování Textu

Viktor Holomek oprašuje slávu, s Lili Vilit odkrývá nové EP

Dlouho očekávaná chvíle klepe na dveře. V reakci na prosby fanoušků se pražská rock-metalová kapela Lili Vilit rozhoupala k nahrání ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: