Její vystupování se však nevztahuje pouze na virtuální svět. Má za sebou řadu úspěšných tuzemských i zahraničních vystoupení. Za zmínku stojí také účast v Superstar, o které se dozvíme více během našeho společného povídání.
Sama o sobě říká, že utíká od alternativních proudů až po popové harmonie. Svým stylem tak připomíná v poslední době čím dál více populární skandinávskou zpěvačku Auroru.
Od jednoduchých coverů na YouTube až k vlastní tvorbě a vystupování na hlavních scénách hudebních festivalů, to je Aiko:

Mohla by ses nám krátce představit? Kdo jsi a co děláš?
Říkám si Aiko a jsem singer-songwriter. Dělám alternativní až popovou hudbu. Veškerá má tvorba je v angličtině a v srpnu 2018 vyšlo mé stejnojmené debutové EP s názvem Aiko.

Jak vznikla Aiko? Co pro tebe tento název znamená?
Hledala jsem si umělecké jméno a zrovna jsem tehdy byla v Japonsku. Japonská kultura mě zaujala natolik, že jsem chtěla něco s ní spojené. A Aiko je japonské jméno. Navíc mě takto oslovují doma. A tak bylo Aiko jako umělecké jméno na světě.

Kdybys měla svoji tvorbu popsat v pár slovech, jaká by to byla a proč?
Je těžké specifikovat tvorbu pár slovy, ale dávám velký důraz na text. Záleží mi, aby měl hlubší smysl a aby posluchači něco předal. V hudbě kladu velký důraz na harmonii.

Kdy a jak ses k hudbě dostala?
Ke zpěvu jsem se dostala jako malá v hudební škole. Poté v 15 letech jsem si koupila první kytaru. Tehdy jsem vybírala ještě podle vzhledu, nikdy předtím jsem na kytaru nehrála. Na tu jsem se poté začala sama učit. Následně jsem začala nahrávat covery na YouTube – první píseň, kterou jsem přidala byla Counting Stars. V tom jsem pokračovala a postupně jsem přidávala více a více coverů na své tehdejší oblíbené skladby.

Jak jsi již zmínila, dříve jsi měla na YouTube spoustu coverů, většina ale vymizela. Proč?
Skoro všechny covery jsem skryla, chtěla jsem na kanálu mít vlastní tvorbu. Co se týče coverů, nechala jsem tam jen pár těch, které měly největší úspěch, jinak na kanále už najdete pouze originální tvorbu.

Skládáš si texty a hudbu sama, nebo ti někdo pomáhá?
Skládám si vše sama, ale v okamžiku, kdy písně aranžujeme na komplikovanější verze, už spolupracujeme s producenty. A skládat vlastní věci jsem začala po Superstar, tedy v 15ti letech.

Máš někoho, kdo tvou tvorbu přímo ovlivnil nebo inspiroval?
Nebyl nikdo konkrétní. Když jsem začala psát a skládat, tak bylo více vlivů a asi to vyplývalo z toho, co jsem sama v dané době poslouchala.

Před pár lety jsi byla v Superstar. Mohla bys tuto zkušenost zhodnotit? Co ti to přineslo? Negativa a pozitiva?
Superstar mě nakopla k tomu, abych začala tvořit a vydávat svoje věci. Ale to, co od toho všichni čekají – že vám po Superstar začnou chodit nabídky a psát manažeři, to se opravdu nestalo. Musíte na sobě pracovat nadále sami.
Zároveň bylo zajímavé poznat celou backstage a jak vše chodí v Superstar a televizi jako takové.

Na YouTube už máš několik videoklipů. Který tě bavil natáčet nejvíc a proč?
Mě bavilo natáčet nejvíc videoklip k písničce Priest, protože tam hraje více lidí a z velké části to byla moje vlastní práce. Všechny ty lidi jsem si našla sama a zároveň jsem si ten klip a děj i sama režírovala nebo třeba sháněla kostýmy. Zároveň byla zajímavá zkušenost natáčet s dítětem, protože ta holčička, kterou tam máme, se dost styděla, a bylo těžké z ní občas dostat dané emoce, které byly potřeba.

Máš za sebou už řadu vystoupení. Máš nějaké oblíbené akce, na kterých ses objevila?
Good Fest v Karlových Varech, akce od Sofar Sounds. Ti mají zajímavý koncept, kdy obecenstvo nesmí během vystoupení mluvit. Měli by jen poslouchat a vnímat. Dále třeba předskakování Tamino v Café v Lese.

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?
To není lehká otázka, ale asi vydání vlastního EP, hraní na hlavních scénách festivalů, zahraniční vystoupení a hlavně ale asi to, že jsem se naučila všechno si sama řídit a zařizovat.

Mohla bys nám doporučit nějaké své TOP indie umělce, které momentálně posloucháš?
Mám moc ráda Auroru. Dále třeba Ólafur Arnalds a nebo kapela Jungle a zpěvák Tamino.

Na co se můžeme v nejbližší době těšit?
Brzy bude nový singl i s videoklipem a je na co se těšit, protože je to žánrově dost odlišné od mé dosavadní práce. Bude to dost popové.
Dále spoustu živých koncertů nejen po ČR, ale i po Evropě.

Kde tě tedy můžeme v nejbližší době vidět a slyšet na živo?

  • 23.8. v Berlíně na festivalu na Alexanderplatz
         (omluva redakce: článek byl publikován až po tomto termínu)
  • 12.9. v Praze v Přístavu 18600

a další termíny můžete najít na mé webové stránce www.aiko-music.com

Co bys na závěr ráda vzkázala začínajícím hudebníkům a kapelám?
V případě, že teprve začínáte psát a skládat, nebude to na začátku nejlepší. Důležité je nepřestat. I tvorba dnešních TOP umělců ze začátku nezněla nejlépe nebo se dost podobala někomu jinému. Ale časem si svoji vlastní podobu najdete tím, že budete neustále tvořit a pracovat na vlastních věcech. A to, že se budete na prvních koncertech stydět nebo budete nervózní, je v pořádku a přirozené. Nebojte se toho a nenechte se tím odradit.

 

Jake Aarons

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: