Její vystupování se však nevztahuje pouze na virtuální svět. Má za sebou řadu úspěšných tuzemských i zahraničních vystoupení. Za zmínku stojí také účast v Superstar, o které se dozvíme více během našeho společného povídání.
Sama o sobě říká, že utíká od alternativních proudů až po popové harmonie. Svým stylem tak připomíná v poslední době čím dál více populární skandinávskou zpěvačku Auroru.
Od jednoduchých coverů na YouTube až k vlastní tvorbě a vystupování na hlavních scénách hudebních festivalů, to je Aiko:

Mohla by ses nám krátce představit? Kdo jsi a co děláš?
Říkám si Aiko a jsem singer-songwriter. Dělám alternativní až popovou hudbu. Veškerá má tvorba je v angličtině a v srpnu 2018 vyšlo mé stejnojmené debutové EP s názvem Aiko.

Jak vznikla Aiko? Co pro tebe tento název znamená?
Hledala jsem si umělecké jméno a zrovna jsem tehdy byla v Japonsku. Japonská kultura mě zaujala natolik, že jsem chtěla něco s ní spojené. A Aiko je japonské jméno. Navíc mě takto oslovují doma. A tak bylo Aiko jako umělecké jméno na světě.

Kdybys měla svoji tvorbu popsat v pár slovech, jaká by to byla a proč?
Je těžké specifikovat tvorbu pár slovy, ale dávám velký důraz na text. Záleží mi, aby měl hlubší smysl a aby posluchači něco předal. V hudbě kladu velký důraz na harmonii.

Kdy a jak ses k hudbě dostala?
Ke zpěvu jsem se dostala jako malá v hudební škole. Poté v 15 letech jsem si koupila první kytaru. Tehdy jsem vybírala ještě podle vzhledu, nikdy předtím jsem na kytaru nehrála. Na tu jsem se poté začala sama učit. Následně jsem začala nahrávat covery na YouTube – první píseň, kterou jsem přidala byla Counting Stars. V tom jsem pokračovala a postupně jsem přidávala více a více coverů na své tehdejší oblíbené skladby.

Jak jsi již zmínila, dříve jsi měla na YouTube spoustu coverů, většina ale vymizela. Proč?
Skoro všechny covery jsem skryla, chtěla jsem na kanálu mít vlastní tvorbu. Co se týče coverů, nechala jsem tam jen pár těch, které měly největší úspěch, jinak na kanále už najdete pouze originální tvorbu.

Skládáš si texty a hudbu sama, nebo ti někdo pomáhá?
Skládám si vše sama, ale v okamžiku, kdy písně aranžujeme na komplikovanější verze, už spolupracujeme s producenty. A skládat vlastní věci jsem začala po Superstar, tedy v 15ti letech.

Máš někoho, kdo tvou tvorbu přímo ovlivnil nebo inspiroval?
Nebyl nikdo konkrétní. Když jsem začala psát a skládat, tak bylo více vlivů a asi to vyplývalo z toho, co jsem sama v dané době poslouchala.

Před pár lety jsi byla v Superstar. Mohla bys tuto zkušenost zhodnotit? Co ti to přineslo? Negativa a pozitiva?
Superstar mě nakopla k tomu, abych začala tvořit a vydávat svoje věci. Ale to, co od toho všichni čekají – že vám po Superstar začnou chodit nabídky a psát manažeři, to se opravdu nestalo. Musíte na sobě pracovat nadále sami.
Zároveň bylo zajímavé poznat celou backstage a jak vše chodí v Superstar a televizi jako takové.

Na YouTube už máš několik videoklipů. Který tě bavil natáčet nejvíc a proč?
Mě bavilo natáčet nejvíc videoklip k písničce Priest, protože tam hraje více lidí a z velké části to byla moje vlastní práce. Všechny ty lidi jsem si našla sama a zároveň jsem si ten klip a děj i sama režírovala nebo třeba sháněla kostýmy. Zároveň byla zajímavá zkušenost natáčet s dítětem, protože ta holčička, kterou tam máme, se dost styděla, a bylo těžké z ní občas dostat dané emoce, které byly potřeba.

Máš za sebou už řadu vystoupení. Máš nějaké oblíbené akce, na kterých ses objevila?
Good Fest v Karlových Varech, akce od Sofar Sounds. Ti mají zajímavý koncept, kdy obecenstvo nesmí během vystoupení mluvit. Měli by jen poslouchat a vnímat. Dále třeba předskakování Tamino v Café v Lese.

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?
To není lehká otázka, ale asi vydání vlastního EP, hraní na hlavních scénách festivalů, zahraniční vystoupení a hlavně ale asi to, že jsem se naučila všechno si sama řídit a zařizovat.

Mohla bys nám doporučit nějaké své TOP indie umělce, které momentálně posloucháš?
Mám moc ráda Auroru. Dále třeba Ólafur Arnalds a nebo kapela Jungle a zpěvák Tamino.

Na co se můžeme v nejbližší době těšit?
Brzy bude nový singl i s videoklipem a je na co se těšit, protože je to žánrově dost odlišné od mé dosavadní práce. Bude to dost popové.
Dále spoustu živých koncertů nejen po ČR, ale i po Evropě.

Kde tě tedy můžeme v nejbližší době vidět a slyšet na živo?

  • 23.8. v Berlíně na festivalu na Alexanderplatz
         (omluva redakce: článek byl publikován až po tomto termínu)
  • 12.9. v Praze v Přístavu 18600

a další termíny můžete najít na mé webové stránce www.aiko-music.com

Co bys na závěr ráda vzkázala začínajícím hudebníkům a kapelám?
V případě, že teprve začínáte psát a skládat, nebude to na začátku nejlepší. Důležité je nepřestat. I tvorba dnešních TOP umělců ze začátku nezněla nejlépe nebo se dost podobala někomu jinému. Ale časem si svoji vlastní podobu najdete tím, že budete neustále tvořit a pracovat na vlastních věcech. A to, že se budete na prvních koncertech stydět nebo budete nervózní, je v pořádku a přirozené. Nebojte se toho a nenechte se tím odradit.

 

Jake Aarons

Zpěv

Žádný hudební sluch? – Mýtus!

Už vám někdy někdo řekl, že nemáte hudební sluch? Ať radši nezpíváte, protože vám to nejde? To ale nemusí být ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Hrát jen pro sebe je dost krátkozraký a nemyslet na fans se nevyplácí,“ vzkazuje Ricardo Delfino – Redakční zpovědnice, 2.díl

Několikrát do týdne máte možnost číst články z různých odvětví hudebního světa. Reportáže, rady, návody, rozhovory, zajímavosti a další. Ale ...
Značka Pro Pokračování Textu

Pořádáme kulturní akci, díl 3 – Kdo tohle všechno zaplatí?

V prvních dvou dílech seriálu Pořádáme kulturní akci (1. díl a 2. díl ) jsme se zamýšleli nad otázkami jako ...
Značka Pro Pokračování Textu

Pardubičtí Corpulent Provocateur představí nový singl a videoklip

Dnešního data, 25. října, vydává pardubická parta Corpulent Provocateur singl a videoklip k písni Call Girl. Ten natočili v londýnských ...
Značka Pro Pokračování Textu

Tiskovka nebo PR článek? Oslovujte média správně

Ať už vydáváte CD nebo propagujete vaše podzimní turné, mediální podpora není na škodu. Krátký článek v novinách přiláká publikum, ...
Značka Pro Pokračování Textu
sociální sítě pro muzikanty

Sociální sítě používané hudebníky, díl 3. – Twitch.tv, YouNow

V předchozích dílech jsme mimo jiné psali o tom, že Facebook a Instagram mohou sloužit i k přenosu živých vysílání ...
Značka Pro Pokračování Textu

Technika nahrávání – mikrofon

Pokud pomineme muzikanta hrajícího na svůj nástroj, pak na začátku nahrávacího řetězce stojí většinou mikrofon. V tomto článku si řekneme, jak ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma na míru II: tvorba videa

V minulém článku jsme si ukázali základní pravidla, jak vybrat správnou hudbu na musicogramu a jak ji upravíme. Nyní se podíváme ...
Značka Pro Pokračování Textu

I Am Rosie odhalila nový videoklip s písní Can See You

JakI am Rosie je mladá česká zpěvačka, která se nebojí odlišit a vzbouřit. Není výrazná pouze vzhledem, ale i osobitou ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: