V předchozích dílech jsme mimo jiné psali o tom, že Facebook a Instagram mohou sloužit i k přenosu živých vysílání. V tomto díle Sociálních sítí pro hudebníky se zaměřujeme přímo na živá vysílání. Tak pojďme na to.

Předchozí díly zde:

  1. Hudebníky nejpoužívanější sociální sítě 1. díl – Facebook, Instagram, Twitter, Youtube
  2. Hudebníky nejpoužívanější sociální sítě 2. díl – Bandzone, Bandcamp, Submithub

Twitch.tv

Twitch je největší streamovací platforma na světě. Údaje z května 2018 ukazují, že Twitch má 2,2 milionů vysílajících za měsíc a 15 milionů aktivních uživatelů denně. To sice znamená spoustu potenciálních diváků, ale zároveň velkou konkurenci. Twitch je primárně zaměřený na herní obsah a komunitu, ale najde se spoustu hudebníků, výtvarníků i diskuzní pořady.

Kategorie Music & Performing Arts má na Twitchi více než 2 miliony odběratelů. Nejnavštěvovanější kanály v této kategorii mají průměrně přes 6 tisíc diváků na každém vysílání. Jedná se ale spíše o tvůrce známé na Twitchi. Větší muzikanti nemají asi ani čas ani potřebu se zabývat Twitchem. Není to však vyloučené. Například Lindsey Stirling promovala své nové album pomocí Twitche a dalších platforem jako Facebook, Steam a Oculus. Brandon Urie (Panic! At the Disco) dělá streamy formou otázek a odpovědí s fanoušky. Matt Heafy (Trivium) na streamech i vystupuje nebo pořádá živá vysílání z koncertů kapely. DJ Deadmau5 streamuje přípravy a programování efektů na svá živá vystoupení. Dále se zde objevují i další jako Post Malone nebo Lil’ Yachty, ale ti zde spíše hrají videohry, než aby komunikovali s fanoušky.

Na Twitchi můžete i vydělávat a to buď pomocí partnerského programu, do kterého máte přístup od 50 fanoušků výš a i ti vám mohou poté pomoci. Podobně jako na YouTube tak i zde umožňuje partnerský program Twitche vkládat do vašich streamů reklamy třetích stran, ze kterých plyne váš výdělek.

Druhý způsob výdělku na Twitchi spočívá v placených odběrech. Za tento odběr dostávají vaši fanoušci různé výhody od speciálních emotikonů až po privilegia v chatu jako zvýrazněné zprávy, možnost chatovat v odběratelském režimu a podobně. Každý vysílající si může přidat libovolné výhody navíc.

Dále Twitch umožňuje i přímé zasílání finančních darů, takzvaných donates. Výše těchto příspěvků je libovolná. Může se jednat o nízké příspěvky od mladších fanoušků, ale i několika tisícové dary od podnikatelů, které baví daný obsah a chtěji mu nějak pomoci se posunout dále. U větších streamerů, u kterých se počty odběratelů pohybují v tisícovkách, díky donatu doručíte vaši zprávu, která by se v chatu lehce ztratila. Ke každému donatu totiž můžete napsat zprávu, která se zobrazí mimo chat.

Ke streamování na Twitch potřebujete Open Broadcaster Software, který je zcela zdarma. OBS umožňuje připojení k vašemu účtu na této platformě a ze kterého budete vysílat. V tomto programu si zvolíte jako platformu Twitch, zadáte vlastní registrační klíč, který naleznete na Twitchi, nastavíte si kameru a mikrofon a můžete vysílat.

Jako každá platforma i Twitch má svá pravidla. Konkrétně na Twitchi jsou přísně sledovaná a často aktualizovaná. Porušení těchto pravidel vás velmi rychle dovede ke ztrátě svého Twitch účtu. 

+ největší platforma – aktuálnost, možnosti, plynulost
+ vysoký počet uživatelů
+ příjemný přivýdělek
+ partnerský program od 50 fanoušků

– vysoká konkurence
– více možností pro gaming než pro uměleckou činnost
– přísná pravidla platformy

YouNow

YouNow funguje podobně jako Twitch s tím rozdílem, že je to platforma zaměřená přímo na hudebníky. Najdete zde tanec, stand up comedy, malíře, ale nepotkáte zde streamy věnující se videohrám. V srpnu 2015 bylo na platformě 150 000 vysílajících denně. YouNow se v minulosti spojilo s MTV nebo America’s Got Talent. Momentálně se platforma snaží o zlepšení svých služeb, protože někteří úspěšní partneři přesedlali se svým obsahem i svou komunitou na konkureční platformy.

Systém vydělávání na YouNow je stejný jako na Twitchi. Můžete se stát partnerem a fanoušci vám mohou posílat donaty nebo dát placený odběr. Ovšem cesta k partnerství je zde náročnější a delší než na Twitchi. Zatímco na Twitchi vám stačí 50 fanoušků, zde musíte mít alespoň 2500 + alespoň 15 sledujících v průměru. Je tu sice možnost jak tento počet fanoušků obejít, ale v mnoha případech ještě složitější. Můžete se odvolat na své sociální sítě – máte-li 20 000 fanoušků na Instagramu, či 50 000 odběratelů na YouTube. Možná i to je důvod proč někteří postupem času volí jiné platformy jako YouTube, Twitch a další. 

Na druhou stranu streamování na YouNow je o pár kroků jednodušší než na Twitchi. Nepotřebujete totiž OBS. Můžete streamovat přímo z prohlížeče či mobilní aplikace. Každopádně propojení s OBS bude vždy kvalitnější a více flexibilní co se týče nastavení. 

YouNow je americká platforma a není tak známá jako Twitch. Z toho plyne, že i komunita je spíše americká než evropská. To s sebou nese mnohá úskalí. Ať už jde třeba o časový rozdíl, čili streamování v pro nás nevhodnou dobu anebo o nutnost anglické tvorby.

+ komunita zaměřená na hudbu
+ příjemný přivýdělek
+ jednoduché používání

– dlouhá cesta k partnerství
– spíše americká než evropská komunita

Závěrem pro obě platformy však platí, že trpělivost přináší růže. Pravidelnost a délka živých vysílání je důležitá. Jako vystupující jsem působil nějaký čas na YouNow a vím, že čím delší vysílání, tím více lidí se tam objeví, prostřídá, ale i více lidem se vysílání nabídne. Problém je, že mluvíme o vysílání 2 hodiny a výše. To však platí pro obě platformy, nemátě-li už nějakou fanouškovskou základnu odjinud. A jak jsem zmiňoval, komunita na YouNow je spíše americká, čili streamovat pozdě v noci nebo brzy ráno je ideální, ale ze zřejmých důvodů ne vždy realizovatelné.

Českou komunitu na YouNow asi nenajdete a pokud ano, hudebníci hrají anglicky a přesně v těchto pro stream vyhovujících časech. Na druhé straně na Twitchi naleznete i české hudebníky a komunitu, často se jedná o bubeníky, DJe či třeba beatbox. Stále si však myslím, že s anglickou tvorbou je potenciál větší na YouNow.

Jake Aarons

Zpěv

Žádný hudební sluch? – Mýtus!

Už vám někdy někdo řekl, že nemáte hudební sluch? Ať radši nezpíváte, protože vám to nejde? To ale nemusí být ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Hrát jen pro sebe je dost krátkozraký a nemyslet na fans se nevyplácí,“ vzkazuje Ricardo Delfino – Redakční zpovědnice, 2.díl

Několikrát do týdne máte možnost číst články z různých odvětví hudebního světa. Reportáže, rady, návody, rozhovory, zajímavosti a další. Ale ...
Značka Pro Pokračování Textu

Pořádáme kulturní akci, díl 3 – Kdo tohle všechno zaplatí?

V prvních dvou dílech seriálu Pořádáme kulturní akci (1. díl a 2. díl ) jsme se zamýšleli nad otázkami jako ...
Značka Pro Pokračování Textu

Pardubičtí Corpulent Provocateur představí nový singl a videoklip

Dnešního data, 25. října, vydává pardubická parta Corpulent Provocateur singl a videoklip k písni Call Girl. Ten natočili v londýnských ...
Značka Pro Pokračování Textu

Tiskovka nebo PR článek? Oslovujte média správně

Ať už vydáváte CD nebo propagujete vaše podzimní turné, mediální podpora není na škodu. Krátký článek v novinách přiláká publikum, ...
Značka Pro Pokračování Textu
sociální sítě pro muzikanty

Sociální sítě používané hudebníky, díl 3. – Twitch.tv, YouNow

V předchozích dílech jsme mimo jiné psali o tom, že Facebook a Instagram mohou sloužit i k přenosu živých vysílání ...
Značka Pro Pokračování Textu

Technika nahrávání – mikrofon

Pokud pomineme muzikanta hrajícího na svůj nástroj, pak na začátku nahrávacího řetězce stojí většinou mikrofon. V tomto článku si řekneme, jak ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma na míru II: tvorba videa

V minulém článku jsme si ukázali základní pravidla, jak vybrat správnou hudbu na musicogramu a jak ji upravíme. Nyní se podíváme ...
Značka Pro Pokračování Textu

I Am Rosie odhalila nový videoklip s písní Can See You

JakI am Rosie je mladá česká zpěvačka, která se nebojí odlišit a vzbouřit. Není výrazná pouze vzhledem, ale i osobitou ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: