V předchozích dílech jsme mimo jiné psali o tom, že Facebook a Instagram mohou sloužit i k přenosu živých vysílání. V tomto díle Sociálních sítí pro hudebníky se zaměřujeme přímo na živá vysílání. Tak pojďme na to.

Předchozí díly zde:

  1. Hudebníky nejpoužívanější sociální sítě 1. díl – Facebook, Instagram, Twitter, Youtube
  2. Hudebníky nejpoužívanější sociální sítě 2. díl – Bandzone, Bandcamp, Submithub

Twitch.tv

Twitch je největší streamovací platforma na světě. Údaje z května 2018 ukazují, že Twitch má 2,2 milionů vysílajících za měsíc a 15 milionů aktivních uživatelů denně. To sice znamená spoustu potenciálních diváků, ale zároveň velkou konkurenci. Twitch je primárně zaměřený na herní obsah a komunitu, ale najde se spoustu hudebníků, výtvarníků i diskuzní pořady.

Kategorie Music & Performing Arts má na Twitchi více než 2 miliony odběratelů. Nejnavštěvovanější kanály v této kategorii mají průměrně přes 6 tisíc diváků na každém vysílání. Jedná se ale spíše o tvůrce známé na Twitchi. Větší muzikanti nemají asi ani čas ani potřebu se zabývat Twitchem. Není to však vyloučené. Například Lindsey Stirling promovala své nové album pomocí Twitche a dalších platforem jako Facebook, Steam a Oculus. Brandon Urie (Panic! At the Disco) dělá streamy formou otázek a odpovědí s fanoušky. Matt Heafy (Trivium) na streamech i vystupuje nebo pořádá živá vysílání z koncertů kapely. DJ Deadmau5 streamuje přípravy a programování efektů na svá živá vystoupení. Dále se zde objevují i další jako Post Malone nebo Lil’ Yachty, ale ti zde spíše hrají videohry, než aby komunikovali s fanoušky.

Na Twitchi můžete i vydělávat a to buď pomocí partnerského programu, do kterého máte přístup od 50 fanoušků výš a i ti vám mohou poté pomoci. Podobně jako na YouTube tak i zde umožňuje partnerský program Twitche vkládat do vašich streamů reklamy třetích stran, ze kterých plyne váš výdělek.

Druhý způsob výdělku na Twitchi spočívá v placených odběrech. Za tento odběr dostávají vaši fanoušci různé výhody od speciálních emotikonů až po privilegia v chatu jako zvýrazněné zprávy, možnost chatovat v odběratelském režimu a podobně. Každý vysílající si může přidat libovolné výhody navíc.

Dále Twitch umožňuje i přímé zasílání finančních darů, takzvaných donates. Výše těchto příspěvků je libovolná. Může se jednat o nízké příspěvky od mladších fanoušků, ale i několika tisícové dary od podnikatelů, které baví daný obsah a chtěji mu nějak pomoci se posunout dále. U větších streamerů, u kterých se počty odběratelů pohybují v tisícovkách, díky donatu doručíte vaši zprávu, která by se v chatu lehce ztratila. Ke každému donatu totiž můžete napsat zprávu, která se zobrazí mimo chat.

Ke streamování na Twitch potřebujete Open Broadcaster Software, který je zcela zdarma. OBS umožňuje připojení k vašemu účtu na této platformě a ze kterého budete vysílat. V tomto programu si zvolíte jako platformu Twitch, zadáte vlastní registrační klíč, který naleznete na Twitchi, nastavíte si kameru a mikrofon a můžete vysílat.

Jako každá platforma i Twitch má svá pravidla. Konkrétně na Twitchi jsou přísně sledovaná a často aktualizovaná. Porušení těchto pravidel vás velmi rychle dovede ke ztrátě svého Twitch účtu. 

+ největší platforma – aktuálnost, možnosti, plynulost
+ vysoký počet uživatelů
+ příjemný přivýdělek
+ partnerský program od 50 fanoušků

– vysoká konkurence
– více možností pro gaming než pro uměleckou činnost
– přísná pravidla platformy

YouNow

YouNow funguje podobně jako Twitch s tím rozdílem, že je to platforma zaměřená přímo na hudebníky. Najdete zde tanec, stand up comedy, malíře, ale nepotkáte zde streamy věnující se videohrám. V srpnu 2015 bylo na platformě 150 000 vysílajících denně. YouNow se v minulosti spojilo s MTV nebo America’s Got Talent. Momentálně se platforma snaží o zlepšení svých služeb, protože někteří úspěšní partneři přesedlali se svým obsahem i svou komunitou na konkureční platformy.

Systém vydělávání na YouNow je stejný jako na Twitchi. Můžete se stát partnerem a fanoušci vám mohou posílat donaty nebo dát placený odběr. Ovšem cesta k partnerství je zde náročnější a delší než na Twitchi. Zatímco na Twitchi vám stačí 50 fanoušků, zde musíte mít alespoň 2500 + alespoň 15 sledujících v průměru. Je tu sice možnost jak tento počet fanoušků obejít, ale v mnoha případech ještě složitější. Můžete se odvolat na své sociální sítě – máte-li 20 000 fanoušků na Instagramu, či 50 000 odběratelů na YouTube. Možná i to je důvod proč někteří postupem času volí jiné platformy jako YouTube, Twitch a další. 

Na druhou stranu streamování na YouNow je o pár kroků jednodušší než na Twitchi. Nepotřebujete totiž OBS. Můžete streamovat přímo z prohlížeče či mobilní aplikace. Každopádně propojení s OBS bude vždy kvalitnější a více flexibilní co se týče nastavení. 

YouNow je americká platforma a není tak známá jako Twitch. Z toho plyne, že i komunita je spíše americká než evropská. To s sebou nese mnohá úskalí. Ať už jde třeba o časový rozdíl, čili streamování v pro nás nevhodnou dobu anebo o nutnost anglické tvorby.

+ komunita zaměřená na hudbu
+ příjemný přivýdělek
+ jednoduché používání

– dlouhá cesta k partnerství
– spíše americká než evropská komunita

Závěrem pro obě platformy však platí, že trpělivost přináší růže. Pravidelnost a délka živých vysílání je důležitá. Jako vystupující jsem působil nějaký čas na YouNow a vím, že čím delší vysílání, tím více lidí se tam objeví, prostřídá, ale i více lidem se vysílání nabídne. Problém je, že mluvíme o vysílání 2 hodiny a výše. To však platí pro obě platformy, nemátě-li už nějakou fanouškovskou základnu odjinud. A jak jsem zmiňoval, komunita na YouNow je spíše americká, čili streamovat pozdě v noci nebo brzy ráno je ideální, ale ze zřejmých důvodů ne vždy realizovatelné.

Českou komunitu na YouNow asi nenajdete a pokud ano, hudebníci hrají anglicky a přesně v těchto pro stream vyhovujících časech. Na druhé straně na Twitchi naleznete i české hudebníky a komunitu, často se jedná o bubeníky, DJe či třeba beatbox. Stále si však myslím, že s anglickou tvorbou je potenciál větší na YouNow.

Jake Aarons

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: