Několikrát do týdne máte možnost číst články z různých odvětví hudebního světa. Reportáže, rady, návody, rozhovory, zajímavosti a další. Ale kdo jsou členové naší redakce? A mají vlastní ambice na hudební scéně? V této sérii rozhovorů vám představím naše redaktory, kteří se vám snaží předat nějaké informace a zároveň partu lidí, pro kterou je muzika něčím výjimečným a která se vám snaží pomoci, ať už radou, tak i případně zpříjemnit den reportážemi z různých akcí anebo rozhovory s osobnostmi hudební scény. 

V dnešním díle vám o sobě více prozradí Jake Aarons, který na našem portále působí skoro od samého počátku redakce. V jeho sérii článků nás seznámil s nejpoužívanějšími sociálními sítěmi hudebníků, popsal jeho zkušenost s buskingem v Irsku, představil mladé umělkyně I am Rosie a Aiko. Nadaný student se těší oblibě především mezi mladými posluchači. Zpěvák, doprovázející se akustickou kytarou, se na samém počátku zabýval především psaním textů. Nedávno sklidil kladné recenze na jeho poslední singl She’ll be back.

Jake Aarons

Jakeu, na naší nedávné schůzce ses mi zmínil o tom, že ses k hraní a zpěvu dostal náhodou. Začínal jsi jako textař. Popíšeš svůj příběh i našim čtenářům?

Asi ve svých 13 letech jsem začal psát takové krátké básničky holkám, které se mi líbily na táboře. Postupně jsem přešel ke psaní textů, které se inspirovaly v tehdejším českém emo-rapu, možná někteří pamatují Jayk3M, S-KORE a další. S jedním z nich jsem se dal i do kontaktu a texty mi pochválil, což mě tehdy dost nakoplo. 

Po pár letech vývoje a dospívání jsem začal psát texty anglicky, ale stále šlo jen o psaní. Zasílal jsem své texty známým a do různých soutěží, až mi jednou navrhli ať texty prodám a píšu další pro jiné hudebníky. A tehdy mi došlo, že nechci, aby někdo jiný zpíval o věcech, které jsem prožil a zažil já. Tak jsem se začal učit na kytaru a postupně doma zpívat. Ve finále jsem odmaturoval z hudebky a krátce na to poprvé zkusil studio. 

Ve studiu jsem zjistil, že to je úplně něco jiného, než jsem čekal a výsledek byla hrůza. Lépe řečeno můj výkon. Tak jsem se učil dál a pak jsem se náhodou setkal v Praze s producentem, který chtěl ukázat nějaká dema. Poslal jsem mu je a on mi na to odpověděl ať přijedu za ním do studia do Berlína a nahrajeme to. A tak vzniklo mé první EP 4 songs of loss. 

Texty i hudbu si skladáš sám. Nahráváš i ve svém domácím studiu, píšeš, cestuješ. Na jednoho člověka, který ještě studuje, je to časově vcelku náročné. Máš nějaký tým, který ti pomáhá?

Moje domácí studio rovná se postel, kytara a noťas. Zde vznikají jen nápady a demo nahrávky. Výsledné věci už jsou většinou nahrávány někde jinde. Ale je pravda, že pár věcí vzniklo kompletně tady.

Občas je to dost stresující a demotivující. Mám rozpracovaných více projektů s více lidmi, chodím podporovat hudební kolegy na jejich akce a rád píšu písničky pro ostatní. Ale zatím je z toho málo co vidět, většina těch větších věcí je ve fázi rozpracování nebo plánování. A tak to vypadá, že nedělám vůbec nic.

A bohužel, žádný tým nemám, ale bral bych to, alespoň parťáka k sobě. Mám to teď tak, že napíšu věci, složím hudbu, udělám demo a pak to akorát někde skočím nahrát, kde se ten člověk postará o nahrávku a produkci, ale není to bohužel nikdo stálý.

Plánuješ si do budoucna rozšířit obzory třeba hraním s kapelou, nebo nějakou spoluprací s dalším interpretem? 

Hele, určitě bych si moc rád zahrál někdy s kapelou. Kdykoliv jsem měl vystoupení a vzal jsem si někoho k sobě navíc, tak to bylo moc fajn. Bohužel momentálně fakt nemám kapacitu řešit hledání lidí do kapely, shodnout se na stylu hudby a dělat nějaké pravidelné zkoušky. Navíc, sama víš, jak je těžké někoho najít, i v naší facebookové skupině to je dost vidět. A obzvlášť Karlovarský kraj bude oříšek. Ale v budoucnu by to bylo moc fajn.

V hudbě se cítím úplně jinak.

A co se týče spoluprací s jinými lidmi, to už jsem zmiňoval, těch je momentálně rozdělaných více. Ty mě, upřímně, baví asi nejvíc. Jako introvert pro mě bývá často dost těžké se napojit s lidmi v běžných konverzacích, ale v hudbě se cítím úplně jinak.

Zároveň momentálně hodně přemýšlím nad modernizací hudebního stylu a celkově zvuku, tak uvidíme jak to dopadne. 

Dnešní doba sociálních sítí umožňuje muzikantům dostat svou práci mezi lidi opravdu rychlým způsobem. Na druhou stranu je obtížnější prosadit se a udržet. Měl si také nějaké období, kdy si měl tendenci vše vzdát?

Já jsem často dost negativní člověk, přijde mi, že mám tendenci to vzdát několikrát denně. Ale já to tak mám, často nad věcmi přemýšlím až moc, vše přehodnocuji a podobně. Ale není to tak zlý, vždycky se myšlenkami dopracuji k tomu, že dokud mě to baví a nespoléhám na to jako na jedinou formu obživy, tak proč ne. 

A co bys poradil mladým hudebníkům, kteří se i přes veškerou snahu snaží prosadit, ale prozatím jim štěstí nepřálo? 

Buďte vidět a buďte slyšet. Ale nemyslím tím, abyste často vydávali hudbu na internet. Choďte na hudební akce, seznamujte se a poznávejte lidi z branže. Nikdy nevíte, koho můžete potkat. Tohle se mi vyplatilo fakt hodněkrát. 

Máš nějaký vzor? A čeho si nejvíc vážíš u ostatních muzikantů? 

Ono těch vzorů bylo postupem času víc a měnily se společně s mým vývojem. Ale asi nutno zmínit alespoň několik zásadních – kdysi dávno Jayk3M, díky němu jsem začal vůbec psát. Ed Sheeran, díky němu jsem si pořídil první kytaru. Flatsound, po jeho vzoru jsem začal zhudebňovat básně. A člověk, ke kterému často dost vzhlížím, je můj kamarád Robert Picka, hrozně šikovnej a nadanej muzikant, producent, DJ. I když si to často neuvědomuje nebo nepřipouští, umí spoustu věcí moc dobře, a to na něm obdivuji.

U ostatních muzikantů si vážím toho, když nejsou jen zpěváci, ale vážně si tvoří větší část texty a hudby sami. Dříve jsem si myslel, že je to samozřejmost, ale časem jsem zjistil, že právě naopak.

Máte na Jakea také nějakou otázku? Neváhejte se zeptat v komentářích. Píšete rádi, máte co předat, láká vás být redaktorem? Neváhejte se nám ozvat, rádi vás uvítáme v našem týmu.

Katka

Poprvé ve studiu: jak vzniká nahrávka?

Každého muzikanta, který vejde do nahrávacího studia poprvé, čeká mírný šok - všechny ty drahé mikrofony, sluchátka, monitory, velký mixpult ...
Značka Pro Pokračování Textu
Jake Aarons

„Choďte na hudební akce, seznamujte se a poznávejte lidi z branže,“ radí Jake Aarons, Redakční zpovědnice 3. díl

Několikrát do týdne máte možnost číst články z různých odvětví hudebního světa. Reportáže, rady, návody, rozhovory, zajímavosti a další. Ale ...
Značka Pro Pokračování Textu
Výměna strun na houslích

Výměna strun u smyčcových nástrojů aneb udělejte z nástrojové Škodovky Mercedes

Bezmoc narůstá. Máte krásný nástroj, dobrého učitele a dokonce jste cvičili, ale stejně to nehraje. Co je špatně? Zvažte výměnu ...
Značka Pro Pokračování Textu

5 + 1 tipů, jak zdarma zvýšit dosah na IG

Určitě jste si všimli, že neplacený dosah na sociálních sítí postupně klesá. Nutnost placené reklamy už je téměř samozřejmostí, ale ...
Značka Pro Pokračování Textu
Zpěv

Žádný hudební sluch? – Mýtus!

Už vám někdy někdo řekl, že nemáte hudební sluch? Ať radši nezpíváte, protože vám to nejde? To ale nemusí být ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Hrát jen pro sebe je dost krátkozraký a nemyslet na fans se nevyplácí,“ vzkazuje Ricardo Delfino – Redakční zpovědnice, 2.díl

Několikrát do týdne máte možnost číst články z různých odvětví hudebního světa. Reportáže, rady, návody, rozhovory, zajímavosti a další. Ale ...
Značka Pro Pokračování Textu

Pořádáme kulturní akci, díl 3 – Kdo tohle všechno zaplatí?

V prvních dvou dílech seriálu Pořádáme kulturní akci (1. díl a 2. díl ) jsme se zamýšleli nad otázkami jako ...
Značka Pro Pokračování Textu

Pardubičtí Corpulent Provocateur představí nový singl a videoklip

Dnešního data, 25. října, vydává pardubická parta Corpulent Provocateur singl a videoklip k písni Call Girl. Ten natočili v londýnských ...
Značka Pro Pokračování Textu

Tiskovka nebo PR článek? Oslovujte média správně

Ať už vydáváte CD nebo propagujete vaše podzimní turné, mediální podpora není na škodu. Krátký článek v novinách přiláká publikum, ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: