Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila na téma hudebního marketingu, buskingu a pořádání festivalů. Kromě rozhovorů se členy redakce jste se s ní potkali i u reportáže z natáčení videoklipu s 4U Records.

Dnes se ovšem posadila a opačnou stranu barikády a odpovídala na otázky. S Kateřinou Šimkovou jsme se bavili na téma hudebního marketingu, jejích osobních aktivit i o tom, jestli je pro kapelu lepší zastoupení labelem nebo samostatné vystupování.

 

Jaké to je být na druhé straně stolu a namísto kladení otázek na ně odpovídat? 

Zvláštní. Okusit vlastní medicínu není ale nikdy na škodu. Člověk se vcítí do druhého líp, takže už teď vím, že rozhovory povedu trochu jinak, než tomu bylo doteď. Už chápu, proč jsou vždy všichni tak nervózní. Jakmile se člověk ocitne na straně tázaného a neví co ho čeká za otázky, v hlavě se mu opakuje věta: „Hlavně neplácni nějakou hloupost.” Ten pocit se dá přirovnat chvíli před skládáním maturitní zkoušky. Víte, že odpovědi znáte, ale ten knedlík v krku vám nedovolí se vyjádřit, tak jak byste to vyřkli při normální konverzaci s přáteli. 

Jsi manžerka kapely 7 hříchů. Minulý rok jste vydali videoklip. Představíš nám kapelu?

Popravdě se nerada nazývám manažerkou. V kapele se uchytilo spíš označení Náš pasák Willy. Ale to by asi při komunikaci s promotéry a partnery nevypadalo moc dobře. I přes to, že se pohybuji mezi muzikanty již 16 let, tak přihlížet zákulisí chodu kapely a uvádět chod kapely, je rozdíl. Tudíž se ještě učím být dobrým manažerem od těch zkušenějších. Mám výhodu, že jsem s kapelou od samého počátku, rosteme tak společně.

7 Hříchů je rocková autorská kapela z Chebu. Je pro mě blízká nejen hudbou, ale především lidskostí a přístupem k muzice. Dá se říct, že jsou nováčky na hudební scéně, oficiálně fungují od roku 2018, ale pro radost hráli už dávno předtím. Na samém počátku mě zaujmuli především tím, že dokázali nemožné a zkombinovali jednoduchost s rozmanitostí. Jsou typem kapely, který se mi vždycky líbil. Od prvních tónů poznáte o koho se jedná, ale přesto je každá skladba jiná a myslím, že i nezaměnitelná. Jsou schopni vám vypálit pecku, která vás rozhýbe, najednou z ničeho nic vám zahrají pohodovou skladbu s nádechem folku.

Méně obvyklé je i složení kapely. Jsou totiž zároveň rodina a střetávají se zde dvě generace. V čele stojí kapelmistr a kytarista František a zpěvačka Eva Petráčkovi, kteří do kapely přináší víc než 30 let hudebních zkušeností a jejich synové Martin a Lukáš, kteří pro změnu dodávají kapele náboj a živelnost. Od samého počátku se setkáváme s předsudky, že tohle nemůže fungovat. Ale opak je pravdou. Funguje to.

Co máte jako kapela za sebou a co naopak plánujete do budoucna?

V loňském roce jsme vydali videoklip k singlu „Paranormal, díky kterému  jsem se ke kapele vlastně dostala. V únoru 2018 mě oslovil Paranormal Ghost team, jestli bych jim napsala písničku, tudíž jsem jim napsala text na míru, ale zbývala otázka, kdo udělá hudbu. Té se ujala právě kapela 7 Hříchů.

Rok se pracovalo především na zkušebně. Rok 2019 už patřil právě nahrávce singlu a natáčení, posléze i koncertům a navazování kontaktů a spoluprací. Do teď si hudební scénu spíš oťukávali, ale v letošním roce nás čeká pár změn a věřím, že i velký krok kupředu. Hodláme letos vytáhnout eso z rukávu a využít toho, že každý je schopen se zastoupit téměř za jakýmkoliv nástrojem a především také toho, že všichni umí skvěle zpívat, takže přibude víc zpěvových linek.

Ty sama na něco hraješ?

Od 12 let se věnuji spíš textům. Prvně to byly předělávky již vzniklých písniček a básničky. Tehdá bych nevěřila, že se nějaký můj text zhudební, natož vydá. Ale čím víc se člověk v textařině vyvíjí, tak zjistí, že k sepsání textu je lepší si rovnou tvořit melodii. Kolikrát se spousty přátel velice baví, když zjistí, že jsem se ve třiceti rozhodla naučit se hrát na nějaký nástroj. Takže jako první přišli na řadu perkuse. Tamburína je se mnou vždy a všude. Původně jsem si myslela, že se na tom nedá nic zkazit, ale to jsem se hodně mýlila. A nedávno jsem si pořídila ukulele, takže cvičím, dost často a tím i hraju všem na nervy, což mi už dost jde.

Jaké vlastnosti by podle tebe měla mít kapela, aby uspěla na hudební scéně?

Především by měla být trpělivá a vytrvalá. Spousta kapel chce všechno a hned. Po pár překážkách a neúspěších se rozpadnou. Velká škoda. Pak také záleží na tom, co si pod úspěchem představuje. Světové turné, platinovou desku, vyprodanou O2 arénu, nebo stačí základna věrných posluchačů a pravidelné koncertování v klubech a festivalech? Každý z nás si úspěch představuje jinak. Možná je lepší si stanovit nějaké menší cíle a postupně další a větší cíle přidávat. Kapelu pak i ty sebemenší úspěchy motivují a neúspěchy nutí se zdokonalovat.

V neposlední řadě by měli mít kolem skvělý tým lidí, který je na cestě k úspěchu podpoří. Nebudu vám mazat med kolem pusy a řeknu, že důležité jsou i kontakty a známosti. Nepovím nic nového, když řeknu, že kapely by se měly podporovat navzájem, chodit i na koncerty ostatních, seznamovat se, nebo alespoň komunikovat mezi sebou na sociálních sítích. Nikdy nevíte na koho narazíte.Většina úspěšných lidí nedošla k úspěchu sama. Ovšem na začátku všeho je kvalitní muzika a snaha se vyvíjet.

Některé kapely fungují pod labelem, některé kapely si všechno dělají samy. Jaký přístup tebe jako manažerku oslovuje více?

Mělo by se vyzkoušet vše a pak se přiklánět k tomu, co kapele vyhovuje víc. V obou případech si můžou nabít kapely pusu. Jak zmiňovala i Jana v předchozím rozhovoru, kapela je taková malá firma. Jsem toho názoru, že by si muzikanti měli dát na největší vývoj zhruba 5 let a během této doby využívat různých možností. Samozřejmě u toho musíte přemýšlet a neskočit hned po všem, zvážit pro a proti.

Label vám ušetří spousty času a urychlí proces, kdy potřebujete dostat svojí muziku mezi lidi. Ovšem pokud jste na úplném začátku, může přijít zklamání v důsledku špatných podmínek. Já jsem pro zlatou střední cestu – vzít si ze všeho to nejlepší pro rozvoj kapely, ale zůstat i nadále svým pánem. 

Rok jsme dělali všechno sami, nechtěli jsme se omezovat nevýhodnými podmínkami. Ale v loňském roce jsme začali spolupracovat s 4Urecords, jmenovitě s Alešem Strnadem, který nám sedl nejen pracovně, ale především lidsky. Poskytl nám krom nahrávek, videoklipu, také kompletní poradenství, které bylo podstatné v našich dalších krocích. Probral s námi možnosti a nabídky trhu, navrhl co je pro nás vhodné a co ne.

Letošním rokem chystá také nový zajímavý projekt, který zatím funguje jen v zahraničí a jsem ráda, že nám nabídl být součástí od samého počátku. Ale o tomto projektu se ještě dozvíte v budoucnu v některým z mých článků. Každopádně, vyhovuje nám, že poskytuje skoro veškeré služby pod jednou střechou a podmínky naší spolupráce navrhl tak, aby byl\ spokojené obě strany.

Z tvých mimohudebních aktivit nelze opomenout blog Zralá Nezralá Třicítka s téměř 3 000 fanoušky. Na první pohled to vypadá jako běžné příběhy ze života podané nezvyklou formou. Co se za projektem skrývá?

Zralá nezralá třicítka vznikla úplnou náhodou. Odstěhovala jsem se z Plzně a ocitla jsem se zároveň na mateřské dovolené. Blog měl původně sloužit mým přátelům, protože jsem tušila, že se tak často neuvidíme. A když jsem se posléze vyhrabala ze zdravotních problémů a po letech věčného stěžování a vymlouvání se na to proč to a to nejde, došlo mi, že vše jde, jen se musí chtít. A tak jsem chtěla lidi motivovat, aby se nebáli vyjít z komfortní zóny a začaly přijímat výzvy, plnit si sny v jakémkoliv věku a nezhroutit se z nepřízně osudu.

Sama jsem mile překvapená, jakou má blog sledovanost a že vůbec moje myšlenkové pochody někoho zajímají. Nesmírně si toho vážím a jsem ráda, že mi i píšou lidé své příběhy, nebo jen napíší, že jsem jim zlepšila den. Což mě samozřejmě moc těší. Touhle cestou děkuji všem mým čtenářům, především za to, že tvoří takhle fajn komunitu a podporují mě.

Máte na Katku také nějakou otázku? Neváhejte se zeptat v komentářích. Píšete rádi, máte co předat, láká vás být redaktorem? Neváhejte se nám ozvat, rádi vás uvítáme v našem týmu.

Michal Cemper

 

 

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: