Když si člověk hraje sám pro sebe nebo se na koncertech doprovází pouze kytarou, většinou snadno najde nějaký čas na cvičení. V momentě, kdy se přidají spoluhráči a z hudebního tělesa se stane kapela, začíná být však domluva složitější. A o to složitější se stane, pokud neumíme efektivně lidi kolem sebe řídit. V tomto článku vám prozradím pár triků, které naší kapelu udržely v chodu deset let.

Všechno je to o lidech

Základní prvky kapely tvoří spoluhráči. Jejich společná chemie určuje vývoj kapely. Dbejte na výběr spoluhráčů – tvoří vaši druhou rodinu. Kromě hudebních předpokladů a osobních sympatií si také ujasněte, zda se společně shodnete na pravidlech, která budou všichni dodržovat. Ať už se jedná o pravidelnou docházku na zkoušky, ale také třeba včasné ohlašování absence, řádnou starost o svůj nástroj, abstinenci před koncertem nebo podílení se na úklidu zkušebny. Zkrátka a dobře, i když muzikantský život často hovoří o opaku, určitá míra spolehlivosti je nutná.

Rozdělení rolí

Výborně, máte tedy spoluhráče, kteří vám jdou na notu, a jsou i spolehliví. Kapela však není nic jiného než tým. A pokud si v týmu nerozdělíte své povinnosti a role, dopadne to jako velká anarchie. Buď většina nedělá (kromě svého hudebního postu) nic a čeká, že to udělají druzí, a nebo naopak dělá jednu věc zbytečně hodně lidí. Snadno se pak stane, že na sociální sítě nikdo dva měsíce nepřidá žádný příspěvek o kapele a pak se po vydařené zkoušce anebo koncertu sejdou příspěvky tři. 

Každému členovi přidělte nějaké úkoly a roli v kapele. Určitě budete potřebovat někoho, kdo se postará o sociální sítě, někoho na zařízení bookingu koncertů a komunikaci s produkčními či médii, někoho, kdo si vezme na starost dopravu. Kapela potřebuje také grafika, technika a nejdůležitější je role kapelníka, tedy leadera, který celou kapelu řídí.

Komunikace

Nyní jste skvělá parta a každý má svůj jasný úkol. Co vám chybí? Efektivní komunikace! Jistě, zkoušku domluvíte i tak, že se postupně obvoláte. Mnohem rychlejší a efektivnější je mít založenou hromadnou konverzaci na sociální síti, kde mají profil všichni členové. Mimo jednoznačně nejoblíbenějšího Facebooku dobře poslouží WhatsApp. Pro efektivnější komunikaci také rozdělte jednotlivé komunikace podle jejich účelu. Do jedné konverzace posílejte dema nových skladeb, v další řešte organizační záležitosti. 

Kromě prostředků na efektivní komunikaci dbejte i na komunikaci samotnou. Myslím teď situace, kdy má některý z členů osobní problémy a jinak spolehlivý člověk začne kontinuitu kapely narušovat absencemi či špatným výkonem. Hned na začátku se domluvte na tom, že takové věci vyřešíte bezprostředně a otevřeně. Přeci jen jste jedna rodina! Efektivní komunikace v kapele vám vyřeší spoustu problémů a zároveň usnadní chod celého tělesa.

Plánování

Fungující tým musí mít nejen sehrané členy. Důležitou složkou úspěchu a vlastně i dlouhodobého přežití kapely je motivace. Na rozdíl od běžného zaměstnání zapomeňte na vnější motivace penězi či benefity. V kapele vám nezbývá nic jiného, než se spolehnout na vnitřní motivátory. 

A v tom vám pomůže plánování – zajímavý koncert, natáčení singlu, videoklipu a další projekty. Je důležité mít neustále v kapele něco před sebou a na něčem pracovat – není nic horšího, než když stojíte na místě a dokola přehráváte starší, ale i nové písničky bez jasně stanovených cílů a termínů. 

Ne vždy se daří a máte kalendář plný koncertů a před sebou natáčení nových písniček. Pravidelném události v kapelním kalendáři zaženou ponorku – například každoroční vánoční koncert nebo jarní singl. Donutí vás to neustále pracovat a vymýšlet nové věci. A sami aktivně vyhledávejte další nejrůznější podněty, například kapelní soutěže, charitativní akce nebo busking.

Aby plánování bylo efektivní a kapelní cíle a body programu měli všichni členové na očích, doporučuji založení společného kalendáře. Kromě koncertů tam dopište i zkoušky. U nás se také v kalendáři osvědčilo upozorňování členů na dlouhodobější absenci (dovolená, pracovní cesta atp.). Důležité je, aby všichni měli ke kalendáři jednoduchý přístup a možnost úprav. Například kalendář od Googlu můžete jednoduše zobrazit ve velké spoustě aplikací jak na PC, tak na mobilu.

Aby motivace byla silnější, je vhodné psát všechny vaše plány (klidně i s velkým předstihem) veřejně na vaše webové stránky a sociální sítě. Pak už to totiž přerůstá do příslibu společnosti a lidé od vás něco očekávají. Je pak jen na vás, zda to splníte nebo je zklamete.

Stmelování kapely

Je dobré, když se kapela občas sejde a členové dělají společně jinou aktivitu než hraní. Můžete samozřejmě chodit pravidelně na pivo, kde proberete i organizační věci a nezdržujete tím pravidelné zkoušky. Můžete si zajít na bowling, kulečník, tenis nebo vyrazit společně na výlet. Čas, který strávíte spolu mimo zkušebnu, vás může neuvěřitelně stmelit a to se pak projeví pozitivně i v hraní.

Kapela = malá firma

Vše, co tu bylo zmíněno, byste nejspíše našli v každé knížce zaměřené na management a řízení lidí. Ať už si to přiznáme či ne, pokud to s kapelou myslíme alespoň trochu vážně, kapela musí fungovat jako jakýkoli jiný pracovní tým. Nebo máte jiné zkušenosti? Jak řídíte svoji kapelu vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Ric Ocasek – československý odkaz americké New Wave scény

Už vyslovení jména Ric Ocasek hraje na slovanskou strunu. A ne náhodou. Ač původem z Ameriky, svoje kořeny má zasazené ...
Značka Pro Pokračování Textu

Jake Aarons vydává singl she’ll be back

Karlovarský 22letý písničkář a básník Jake Aarons vyrukoval na své fanoušky s novým singlem she'll be back. K singlu přibalil ...
Značka Pro Pokračování Textu

Google Doodle vzpomíná na legendu B.B.Kinga v den jeho narozenin

Jeden z největších gigantů na světě právě dnes vzpomíná na legendu B. B. Kinga (* 16. 9. 1925; ✝ 14 ...
Značka Pro Pokračování Textu

Report: Festiwall – Jak dostat svou hudbu do médií II.

První díl reportu Jak dostat svou hudbu do médií I. z třídenního Festiwallu shrnuje diskuzi hostů zastupující rádia. Druhá část ...
Značka Pro Pokračování Textu

Report: Festiwall – Jak dostat svou hudbu do médií I.

Již po čtvrté se v pražském areálu Kytary.cz konal třídenní Festiwall, který přinesl nejen hudební vystoupení, ale i mnoho workshopů ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma na míru – část I: Příprava hudby

V minulém článku jsme si ukázali, co to musicogramy jsou a čím jsou přínosné pro výuku hudební výchovy. V tom ...
Značka Pro Pokračování Textu

Busking – co potřebujete vědět o pouličním hraní

Busking. Pro ty z vás, kdo toto slovo ještě neznáte, se jedná o pouliční umění. Busking se samozřejmě netýká pouze ...
Značka Pro Pokračování Textu

“Kapela je trochu jako vztah, když o něj nepečuješ, nikam se neposouvá,” říká zpěvačka kapely MONNA

V rámci plzeňské série koncertů Léto v Prazdroji vystoupili i známí rockeři Kurtizány z 25. Avenue. Ačkoliv byly hlavními hvězdami ...
Značka Pro Pokračování Textu

Viktor Holomek oprašuje slávu, s Lili Vilit odkrývá nové EP

Dlouho očekávaná chvíle klepe na dveře. V reakci na prosby fanoušků se pražská rock-metalová kapela Lili Vilit rozhoupala k nahrání ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: