Když si člověk hraje sám pro sebe nebo se na koncertech doprovází pouze kytarou, většinou snadno najde nějaký čas na cvičení. V momentě, kdy se přidají spoluhráči a z hudebního tělesa se stane kapela, začíná být však domluva složitější. A o to složitější se stane, pokud neumíme efektivně lidi kolem sebe řídit. V tomto článku vám prozradím pár triků, které naší kapelu udržely v chodu deset let.

Všechno je to o lidech

Základní prvky kapely tvoří spoluhráči. Jejich společná chemie určuje vývoj kapely. Dbejte na výběr spoluhráčů – tvoří vaši druhou rodinu. Kromě hudebních předpokladů a osobních sympatií si také ujasněte, zda se společně shodnete na pravidlech, která budou všichni dodržovat. Ať už se jedná o pravidelnou docházku na zkoušky, ale také třeba včasné ohlašování absence, řádnou starost o svůj nástroj, abstinenci před koncertem nebo podílení se na úklidu zkušebny. Zkrátka a dobře, i když muzikantský život často hovoří o opaku, určitá míra spolehlivosti je nutná.

Rozdělení rolí

Výborně, máte tedy spoluhráče, kteří vám jdou na notu, a jsou i spolehliví. Kapela však není nic jiného než tým. A pokud si v týmu nerozdělíte své povinnosti a role, dopadne to jako velká anarchie. Buď většina nedělá (kromě svého hudebního postu) nic a čeká, že to udělají druzí, a nebo naopak dělá jednu věc zbytečně hodně lidí. Snadno se pak stane, že na sociální sítě nikdo dva měsíce nepřidá žádný příspěvek o kapele a pak se po vydařené zkoušce anebo koncertu sejdou příspěvky tři. 

Každému členovi přidělte nějaké úkoly a roli v kapele. Určitě budete potřebovat někoho, kdo se postará o sociální sítě, někoho na zařízení bookingu koncertů a komunikaci s produkčními či médii, někoho, kdo si vezme na starost dopravu. Kapela potřebuje také grafika, technika a nejdůležitější je role kapelníka, tedy leadera, který celou kapelu řídí.

Komunikace

Nyní jste skvělá parta a každý má svůj jasný úkol. Co vám chybí? Efektivní komunikace! Jistě, zkoušku domluvíte i tak, že se postupně obvoláte. Mnohem rychlejší a efektivnější je mít založenou hromadnou konverzaci na sociální síti, kde mají profil všichni členové. Mimo jednoznačně nejoblíbenějšího Facebooku dobře poslouží WhatsApp. Pro efektivnější komunikaci také rozdělte jednotlivé komunikace podle jejich účelu. Do jedné konverzace posílejte dema nových skladeb, v další řešte organizační záležitosti. 

Kromě prostředků na efektivní komunikaci dbejte i na komunikaci samotnou. Myslím teď situace, kdy má některý z členů osobní problémy a jinak spolehlivý člověk začne kontinuitu kapely narušovat absencemi či špatným výkonem. Hned na začátku se domluvte na tom, že takové věci vyřešíte bezprostředně a otevřeně. Přeci jen jste jedna rodina! Efektivní komunikace v kapele vám vyřeší spoustu problémů a zároveň usnadní chod celého tělesa.

Plánování

Fungující tým musí mít nejen sehrané členy. Důležitou složkou úspěchu a vlastně i dlouhodobého přežití kapely je motivace. Na rozdíl od běžného zaměstnání zapomeňte na vnější motivace penězi či benefity. V kapele vám nezbývá nic jiného, než se spolehnout na vnitřní motivátory. 

A v tom vám pomůže plánování – zajímavý koncert, natáčení singlu, videoklipu a další projekty. Je důležité mít neustále v kapele něco před sebou a na něčem pracovat – není nic horšího, než když stojíte na místě a dokola přehráváte starší, ale i nové písničky bez jasně stanovených cílů a termínů. 

Ne vždy se daří a máte kalendář plný koncertů a před sebou natáčení nových písniček. Pravidelném události v kapelním kalendáři zaženou ponorku – například každoroční vánoční koncert nebo jarní singl. Donutí vás to neustále pracovat a vymýšlet nové věci. A sami aktivně vyhledávejte další nejrůznější podněty, například kapelní soutěže, charitativní akce nebo busking.

Aby plánování bylo efektivní a kapelní cíle a body programu měli všichni členové na očích, doporučuji založení společného kalendáře. Kromě koncertů tam dopište i zkoušky. U nás se také v kalendáři osvědčilo upozorňování členů na dlouhodobější absenci (dovolená, pracovní cesta atp.). Důležité je, aby všichni měli ke kalendáři jednoduchý přístup a možnost úprav. Například kalendář od Googlu můžete jednoduše zobrazit ve velké spoustě aplikací jak na PC, tak na mobilu.

Aby motivace byla silnější, je vhodné psát všechny vaše plány (klidně i s velkým předstihem) veřejně na vaše webové stránky a sociální sítě. Pak už to totiž přerůstá do příslibu společnosti a lidé od vás něco očekávají. Je pak jen na vás, zda to splníte nebo je zklamete.

Stmelování kapely

Je dobré, když se kapela občas sejde a členové dělají společně jinou aktivitu než hraní. Můžete samozřejmě chodit pravidelně na pivo, kde proberete i organizační věci a nezdržujete tím pravidelné zkoušky. Můžete si zajít na bowling, kulečník, tenis nebo vyrazit společně na výlet. Čas, který strávíte spolu mimo zkušebnu, vás může neuvěřitelně stmelit a to se pak projeví pozitivně i v hraní.

Kapela = malá firma

Vše, co tu bylo zmíněno, byste nejspíše našli v každé knížce zaměřené na management a řízení lidí. Ať už si to přiznáme či ne, pokud to s kapelou myslíme alespoň trochu vážně, kapela musí fungovat jako jakýkoli jiný pracovní tým. Nebo máte jiné zkušenosti? Jak řídíte svoji kapelu vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: