V rámci plzeňské série koncertů Léto v Prazdroji vystoupili i známí rockeři Kurtizány z 25. Avenue. Ačkoliv byly hlavními hvězdami večera, jejich kouzlo jim málem ukradla energická kapela MONNA, která jim předskakovala. A tak jsem navzdory původním plánům z koncertu odcházela s rozhovorem s jejich charismatickou zpěvačkou. 

Při příchodu do areálu Plzeňského Prazdroje mě totiž i ve velkém vedru zchladila husí kůže, která mi naskočila hned při prvních tónech úvodního songu. A i přes velkou chuť na točený pivko jsem zůstala přikovaná ke stage, kde řádila mladá žena s neuvěřitelným hlasovým fondem. Po dlouhé době jsem viděla čirou radost ze samotného hraní, sehranost a živelnost.

Čtyřicet pět minut skvělé muziky, kterou nelze zařadit do jednoho žánru, uteklo jako voda. Po letmém vyhledání informací o kapele bezprostředně po koncertě jsem zjistila, že už kapelu pouze nešmíruji, ale že si připravuji rešerši pro nastávající rozhovor a že je u této rock – soulové bandy o co stát. Hudební minulost celé kapely a hlavně její frontmanky vás chytne a nepustí. 

Info o kapele:

Žánr: soul
Dana Yousifová zpěv
Radek Pilc kytara, klávesy
Martin Maťo Ivan baskytara
Šimon Hakdovský bicí

 

Na pevném základě kapely MONNA stojí nekompromisní frontmanka Dana Yousifová působící i v kapele Dirty Blondes. Od premiérového koncertu v říjnu 2013 odehráli již řadu dalších akcí po České republice i zahraničí. 

Co je na téhle bandě z Prahy zajímavé a u rockových kapel ne zcela obvyklé, jsou jejich akustické koncerty. Přibližně po roce působení kapely totiž přišla zajímavá nabídka z rádia, díky níž se rozhodli všechny své písně obléknout do intimnějšího soulovo – jazzového hávu. 

V roce 2017 MONNA pokřtila své debutové album WATCH THE NEW WORLD TONIGHT , na kterém je 13 barevných a proaranžovaných skladeb ve stylu rocku, soulu, reggae i popu. Tato deska od začátku sklízí pochvalné recenze. 

Rozhovor s MONNA: 

Po zjištění těchto informací jsem byla rozhodnutá, že musím udělat s těmito skvělými lidmi rozhovor. A jsem ráda, že i přes nedostatek času mezi přejezdy si na mě Dana Yousifová udělala čas a odpověděla na pár mých otázek. 

Musím říct, že vaše vystoupení mě absolutně dostalo. Vidím, že muzikou žijete. I přes to vedro jste ovládli stage svým energetickým vystupováním.
Moc děkujeme! Jo, každej koncert je pro nás radost a tu se snažíme předat do lidí. 

Všichni členové mají za sebou bohatou minulost, co se týče žánrů, a je to i znát. Velice mě překvapila rozmanitost vaší tvorby. Ale největší zajímavostí ve vaší historii pro mě je, že jste přibližně po roce působení, získali nabídku z rádia, kterou jste využili a vaší muziku oblékli do nového kabátu, díky kterému můžeme navštívit i vaše akustické koncerty. Byli jste tenkrát okamžitě rozhodnutí do toho jít, nebo jste si dali s rozhodováním na čas?
Moc dlouho jsme se nerozhodovali. Jsme takoví hudební hračičkové a každá příležitost hrát je super. Já osobně mám akustický koncerty moc ráda. Převléknout naší hudbu do úplně jiného hávu, pohrát si s aranžema, tempem, udělat z rockový písničky sambu, to je přesně to, co mě baví. Jak říká náš kytarista Randy – hudba je nekonečná, takže máš vždycky neomezeně možností, jak to udělat a je fascinující sledovat, co z toho vyleze. Navíc akustický koncerty jsou krásně intimní a publikum to baví. 

Mohli jsme vás vidět na spousty festivalech a v klubech jak v Čechách, tak i v zahraničí, v loňském roce dokonce i na Rock for People, Votvíráku a dalších festivalech. Máte nějaký vysněný festival či klub, kde byste si chtěli zahrát?
Baví mě zahraniční koncerty – jiný přístup, jiný publikum, podíváš se někam jinam. Chtěla bych si zahrát třeba na nějakém větším festivalu typu Sziget. Zažít si tu atmosféru. Zajímalo by mě, jak by na naši hudbu reagovalo zdejší festivalové publikum.

Dančo, ty zpíváš ještě v kapele Dirty Blondes. Jak to zvládáš skloubit? Věřím, že jsi velice energická, ale přeci jen musí to být celkem náročné jak fyzicky, tak časově.
Jsou období, kdy to dá docela zabrat, třeba minulé léto jsme s oběma kapelami koncertovali celkem intenzivně, takže došlo i na dvojáky a přejezdy z jednoho konce republiky na druhej. Ale všechno je o domluvě a plánování. Zatím naštěstí nedošlo k nějakému většímu zádrhelu. Dokud můžu a baví mě to, všechno se dá. 

Na co nového, zajímavého se mohou vaši fanoušci těšit v letošním roce?
Máme hotový čtyři nový písničky – některé už hrajeme na koncertech. Je to zase úplně něco jiného. Chtěli bychom tyhle věci nahrát a na některý natočit klip. Na soustředění jsme rozdělali pár dalších nápadů, na to se chceme od září taky podívat a dotáhnout to. No, a samozřejmě chceme koncertovat!

Jelikož náš portál navštěvují spousty hudebníků a kapel, které teprve začínají nebo pracují na zdokonalení se, co bys jim poradila, nebo vzkázala?
Makejte, tvořte, mějte se v kapele rádi a mluvte spolu. Kapela je tak trochu jako vztah. Když o něj nepečuješ, nikam se neposouvá. 

Chcete radu? Choďte na předkapely. MONNA je jasným důkazem tvrzení, že i support dostojí kvalitám hlavní hvězdy večera. Vy si rozšíříte obzory a navíc podpoříte mladou kapelu. 

Jak jste si letošní festivalovou sezónu užili vy? A také jste objevili někoho nového a zajímavého? Dejte vědět do komentářů. 

Kateřina Šimková

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: