V rámci plzeňské série koncertů Léto v Prazdroji vystoupili i známí rockeři Kurtizány z 25. Avenue. Ačkoliv byly hlavními hvězdami večera, jejich kouzlo jim málem ukradla energická kapela MONNA, která jim předskakovala. A tak jsem navzdory původním plánům z koncertu odcházela s rozhovorem s jejich charismatickou zpěvačkou. 

Při příchodu do areálu Plzeňského Prazdroje mě totiž i ve velkém vedru zchladila husí kůže, která mi naskočila hned při prvních tónech úvodního songu. A i přes velkou chuť na točený pivko jsem zůstala přikovaná ke stage, kde řádila mladá žena s neuvěřitelným hlasovým fondem. Po dlouhé době jsem viděla čirou radost ze samotného hraní, sehranost a živelnost.

Čtyřicet pět minut skvělé muziky, kterou nelze zařadit do jednoho žánru, uteklo jako voda. Po letmém vyhledání informací o kapele bezprostředně po koncertě jsem zjistila, že už kapelu pouze nešmíruji, ale že si připravuji rešerši pro nastávající rozhovor a že je u této rock – soulové bandy o co stát. Hudební minulost celé kapely a hlavně její frontmanky vás chytne a nepustí. 

Info o kapele:

Žánr: soul
Dana Yousifová zpěv
Radek Pilc kytara, klávesy
Martin Maťo Ivan baskytara
Šimon Hakdovský bicí

 

Na pevném základě kapely MONNA stojí nekompromisní frontmanka Dana Yousifová působící i v kapele Dirty Blondes. Od premiérového koncertu v říjnu 2013 odehráli již řadu dalších akcí po České republice i zahraničí. 

Co je na téhle bandě z Prahy zajímavé a u rockových kapel ne zcela obvyklé, jsou jejich akustické koncerty. Přibližně po roce působení kapely totiž přišla zajímavá nabídka z rádia, díky níž se rozhodli všechny své písně obléknout do intimnějšího soulovo – jazzového hávu. 

V roce 2017 MONNA pokřtila své debutové album WATCH THE NEW WORLD TONIGHT , na kterém je 13 barevných a proaranžovaných skladeb ve stylu rocku, soulu, reggae i popu. Tato deska od začátku sklízí pochvalné recenze. 

Rozhovor s MONNA: 

Po zjištění těchto informací jsem byla rozhodnutá, že musím udělat s těmito skvělými lidmi rozhovor. A jsem ráda, že i přes nedostatek času mezi přejezdy si na mě Dana Yousifová udělala čas a odpověděla na pár mých otázek. 

Musím říct, že vaše vystoupení mě absolutně dostalo. Vidím, že muzikou žijete. I přes to vedro jste ovládli stage svým energetickým vystupováním.
Moc děkujeme! Jo, každej koncert je pro nás radost a tu se snažíme předat do lidí. 

Všichni členové mají za sebou bohatou minulost, co se týče žánrů, a je to i znát. Velice mě překvapila rozmanitost vaší tvorby. Ale největší zajímavostí ve vaší historii pro mě je, že jste přibližně po roce působení, získali nabídku z rádia, kterou jste využili a vaší muziku oblékli do nového kabátu, díky kterému můžeme navštívit i vaše akustické koncerty. Byli jste tenkrát okamžitě rozhodnutí do toho jít, nebo jste si dali s rozhodováním na čas?
Moc dlouho jsme se nerozhodovali. Jsme takoví hudební hračičkové a každá příležitost hrát je super. Já osobně mám akustický koncerty moc ráda. Převléknout naší hudbu do úplně jiného hávu, pohrát si s aranžema, tempem, udělat z rockový písničky sambu, to je přesně to, co mě baví. Jak říká náš kytarista Randy – hudba je nekonečná, takže máš vždycky neomezeně možností, jak to udělat a je fascinující sledovat, co z toho vyleze. Navíc akustický koncerty jsou krásně intimní a publikum to baví. 

Mohli jsme vás vidět na spousty festivalech a v klubech jak v Čechách, tak i v zahraničí, v loňském roce dokonce i na Rock for People, Votvíráku a dalších festivalech. Máte nějaký vysněný festival či klub, kde byste si chtěli zahrát?
Baví mě zahraniční koncerty – jiný přístup, jiný publikum, podíváš se někam jinam. Chtěla bych si zahrát třeba na nějakém větším festivalu typu Sziget. Zažít si tu atmosféru. Zajímalo by mě, jak by na naši hudbu reagovalo zdejší festivalové publikum.

Dančo, ty zpíváš ještě v kapele Dirty Blondes. Jak to zvládáš skloubit? Věřím, že jsi velice energická, ale přeci jen musí to být celkem náročné jak fyzicky, tak časově.
Jsou období, kdy to dá docela zabrat, třeba minulé léto jsme s oběma kapelami koncertovali celkem intenzivně, takže došlo i na dvojáky a přejezdy z jednoho konce republiky na druhej. Ale všechno je o domluvě a plánování. Zatím naštěstí nedošlo k nějakému většímu zádrhelu. Dokud můžu a baví mě to, všechno se dá. 

Na co nového, zajímavého se mohou vaši fanoušci těšit v letošním roce?
Máme hotový čtyři nový písničky – některé už hrajeme na koncertech. Je to zase úplně něco jiného. Chtěli bychom tyhle věci nahrát a na některý natočit klip. Na soustředění jsme rozdělali pár dalších nápadů, na to se chceme od září taky podívat a dotáhnout to. No, a samozřejmě chceme koncertovat!

Jelikož náš portál navštěvují spousty hudebníků a kapel, které teprve začínají nebo pracují na zdokonalení se, co bys jim poradila, nebo vzkázala?
Makejte, tvořte, mějte se v kapele rádi a mluvte spolu. Kapela je tak trochu jako vztah. Když o něj nepečuješ, nikam se neposouvá. 

Chcete radu? Choďte na předkapely. MONNA je jasným důkazem tvrzení, že i support dostojí kvalitám hlavní hvězdy večera. Vy si rozšíříte obzory a navíc podpoříte mladou kapelu. 

Jak jste si letošní festivalovou sezónu užili vy? A také jste objevili někoho nového a zajímavého? Dejte vědět do komentářů. 

Kateřina Šimková

Ric Ocasek – československý odkaz americké New Wave scény

Už vyslovení jména Ric Ocasek hraje na slovanskou strunu. A ne náhodou. Ač původem z Ameriky, svoje kořeny má zasazené ...
Značka Pro Pokračování Textu

Jake Aarons vydává singl she’ll be back

Karlovarský 22letý písničkář a básník Jake Aarons vyrukoval na své fanoušky s novým singlem she'll be back. K singlu přibalil ...
Značka Pro Pokračování Textu

Google Doodle vzpomíná na legendu B.B.Kinga v den jeho narozenin

Jeden z největších gigantů na světě právě dnes vzpomíná na legendu B. B. Kinga (* 16. 9. 1925; ✝ 14 ...
Značka Pro Pokračování Textu

Report: Festiwall – Jak dostat svou hudbu do médií II.

První díl reportu Jak dostat svou hudbu do médií I. z třídenního Festiwallu shrnuje diskuzi hostů zastupující rádia. Druhá část ...
Značka Pro Pokračování Textu

Report: Festiwall – Jak dostat svou hudbu do médií I.

Již po čtvrté se v pražském areálu Kytary.cz konal třídenní Festiwall, který přinesl nejen hudební vystoupení, ale i mnoho workshopů ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma na míru – část I: Příprava hudby

V minulém článku jsme si ukázali, co to musicogramy jsou a čím jsou přínosné pro výuku hudební výchovy. V tom ...
Značka Pro Pokračování Textu

Busking – co potřebujete vědět o pouličním hraní

Busking. Pro ty z vás, kdo toto slovo ještě neznáte, se jedná o pouliční umění. Busking se samozřejmě netýká pouze ...
Značka Pro Pokračování Textu

“Kapela je trochu jako vztah, když o něj nepečuješ, nikam se neposouvá,” říká zpěvačka kapely MONNA

V rámci plzeňské série koncertů Léto v Prazdroji vystoupili i známí rockeři Kurtizány z 25. Avenue. Ačkoliv byly hlavními hvězdami ...
Značka Pro Pokračování Textu

Viktor Holomek oprašuje slávu, s Lili Vilit odkrývá nové EP

Dlouho očekávaná chvíle klepe na dveře. V reakci na prosby fanoušků se pražská rock-metalová kapela Lili Vilit rozhoupala k nahrání ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: