Karlovy Vary během MFFKV

Mezinárodní Filmový Festival Karlovy Vary je nepochybně jednou z nejvýznamnějších a největších událostí u nás. Doprovází ho však i spousta kulturních a hudebních událostí, které si kladou za cíl návštěvníky tohoto dekády zaběhlého prestižního festivalu bavit i mimo promítací sály. Mimo několika pop-up klubů (např. Kaiser 54 či Aeroport) a gastro zón zde však najdete jednu akci, na kterou si festival pass s sebou brát nemusíte.

Fesťáček na střeše

Vystoupíte z autobusu na varském nádraží a vyrážíte  za kulturou. Po pár desítkách metrů narazíte na malou budovu, která vypadá trochu jako veřejné záchodky (možná proto, že tam původně skutečně byly). 

Nyní tento objekt místní kulturní aktivisté provozují celoročně jako galerii moderního designu pod názvem Supermarket WC. Jeden den v roce zde ale nenajdete jen galerii, ale i festival Top RoofTop, projekt místních nadšenců. Na střeše této budovy staví pódium a u vchodu ještě jednu menší stage. Vzniklý areál doplňují služby stánků s občerstvením a barem a přehlídka Top RoofTop může začít. 

Pořadatelé letošním ročníkem oslavili prvních pět let a dle jejich slov s festivalem rozhodně nekončí. Proti VIP parties a nákladným produkcím působí formát akce sice různobarevně, ale rodinně a s osobním přístupem. „Jedním z cílů festivalu bylo poskytnout kulturní vyžití jak přespolním, tak hlavně místním, kterým nabízí alternativu formou komunitního festivalu”, uvádí prezidentka spolku Běla Čurlinová.

Ping pong mezi pódii

Na návštěvníky čekározmanitý multižánrový program od folku přes rock.
“Hudební program skládáme z jedné stálice (Xaviera Baumaxy, pozn. red.), místních začínajích hudebníků a objevů české klubové a festivalové scény. Od prvního ročníku  si zakládáme na uvedení jednoho zahraničního interpreta, povětšinou ze sousedního Německa,” podělil se dramaturg a zakladatel Top RoofTop festu Ricardo Delfino. Program se svižně, ale nenásilně, střídá na dvou pódiích – hlavní scéna na střeše galerie a menší akustické přímo naproti schodům. Ty pak tvoří přírodní amfiteátrové hlediště. 

Když multižánr, tak multižánr

Odpoledne na tomto unikátním prostranství odstartovala nová lokální pop formace LUKO. Nedávno vydali svůj první singl s klipem “Naivní”. Po jejich setu se na střešním podiu rozburácel progressive blues rock z rukou plzeňského tria Seventh Passion. Tito vítězové Skutečné ligy návštěvníky nenechali necelou hodinu ani nadechnout. Talentovaný multiinstrumentalista Martin “Zakkiss” Juha převzal otěže a zklidnil publikum svými harmoniemi z loopovaných písní a doprovázel se ke všemu i na kopák. Rockovou salvu na diváky vypálila trojice západočeských stoupajících hvězd The Wild Roots. Hutné rytmy, ostré kytarové riffy a trojice vokálů se ukázala být koktejlem, kterým tahle parta přiopije každé festivalové publikum. 

Xavi nenechal nit suchou na ničem a na nikom

Na hlavní tahák události bylo okolí malé acoustic stage plné k prasknutí. Xavi hýřil vtipem a sarkasmem, nenechal nit suchou na žádném tématu, ani na pořadatelích samotných. Ve svých textech se opírá do závislostí, vztahů i prostě jen do sebe samého. Za četné podněty k salvám smíchu ho diváci během jeho solo koncertu nenechali na suchu ani s potleskem, ani s tekutinami. 

Celý večer vyvrcholil opět na střeše při show německé kapely Take Off Your Shirts z Regensburgu. Kapela mladých muzikantů se libými tóny a melancholickými harmoniemi vpila do publika jako sirup do lívance. Mimo náladu a melodie, které jemně připomínaly legendu INXS, čtveřice uhranula nejen hudební vystupováním, ale i světelnou show.

Kouzlo menších festivalů

Když se člověk dobře baví, čas plyne jak voda a s půlnocí odbíjí i konec festivalu. Všude kolem nás probíhá festivalová sezóna plná našlapaných line-upů, rozlehlých stanových městeček, stánků se sortimentem od langošů až po indonésské curry. Nechybí ani výjezdní cisterny s pivem a tisíce chemických toalet. Jsou tu ale i ty menší festivaly, které nám s omezeným rozpočtem ale zato s chutí a zápalem přináší rodinnou atmosféru a kvalitní program. Top RoofTop festival je rozhodně jedním nich a stojí za to se na něj vrátit.

aftermovie 2019:
https://www.youtube.com/watch?v=X69PPW-cg8U

Facebook:
https://www.facebook.com/toprooftopfest/

YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UC4qyTSPVwTv_qhEGUQ9NEWA

Organizace hudebního festivalu

Pořádáme kulturní akci, díl 1 – Sepište to na papír

Pokud se pohybujete v hudebním světě, jistě vám neuniklo, že Česká republika je zemí několika stovek festivalů, městských slavností a ...
Značka Pro Pokračování Textu

Crowdfunding aneb na co se připravit

Připravené songy, napsané texty, už je jen vydat. Spočítáte si, že zůstatek na účtě je daleko menší, než kolik si ...
Značka Pro Pokračování Textu

Největší festivaly světa – elektro, pop i gospel

Letní festivalová sezóna je v plném proudu. Branami českých i zahraničních festivalů projdou tisíce i desetitisíce lidí. Headlineři se zběsile ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma – úžasný nástroj pro oživení výuky hudby       

Už se vám někdy stalo, že by vaši žáci, a zejména ti mladší, chtěli každou hodinu poslouchat Mozarta? A dokonce ...
Značka Pro Pokračování Textu

Jak dostat svůj singl snáze do rádií? A je to vůbec možné?

I přes fakt, že dnešní doba nabízí spoustu možností, jak dostat svou hudbu do povědomí posluchačů, tak mezi nejsilnější média ...
Značka Pro Pokračování Textu

The Wild Roots – trio z hlubokých lesů

The Wild Roots, energické trio z Lázní Kynžvart, vydali klip ke svému songu Fire in my heart. Tahle trojka míchá ...
Značka Pro Pokračování Textu

Seriál “Hudební guerilla”: 2. Jak dostat diváky na koncert

Seriál “Hudební guerilla”: 2. Jak dostat diváky na koncert “To je přece jasný. Vytvořím na Facebooku událost a donesu do ...
Značka Pro Pokračování Textu

Chvilka hudební teorie, díl 3: S tužkou na akordy!

Ahoj a vítám Vás u další Chvilky hudební teorie! Dnes nám půjde o rychlou metodu, díky které si si i ...
Značka Pro Pokračování Textu

Když cestou na festival narazíte na festival…na střeše

Karlovy Vary během MFFKV Mezinárodní Filmový Festival Karlovy Vary je nepochybně jednou z nejvýznamnějších a největších událostí u nás. Doprovází ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: