Našli jste vaši vysněnou zkušebnu (Hledáme zkušebnu, zn. Spěchá), pořídili si první aparát a rozbili prasátko na první nájem. Nic vám nezabrání v rozjetí velkolepé hudební kariéry. Nebo ano? Ve zkušebně jako muzikanti trávíte většinu svého volného času. Mysleli jste ale na všechno? Připravili jsme pro vás několik tipů na vybavení zkušebny, které by vás možná hned nenapadlo a nepřekročí vás už dost natažený rozpočet.

Krabice poslední záchrany

Nepsané pravidlo sice zní tak, že každý muzikant si do zkušebny přinese vlastní paličky, trsátka a náhradní struny. Realita často vypadá jinak. A těžko najdete méně příjemnou věc než konec zkoušky kvůli prasklé struně nebo rozlámaným paličkám.

Drobné příslušenství jako trsátka, paličky, balíček strun a dalších muzikantských propriet pořídíte za pár stovek a snadno uskladníte. A Murphyho zákon v tomto případě funguje bez výjimky. Jednou zapomenete a s krabicí poslední záchrany se vyhnete vyčítavým pohledům vašich spoluhráčů.

Drobné nářadí

V souvislosti s prvním bodem doplňte vaší zkušebnu i o sadu šroubováků, kleště a další vychytávky jako pájku. Sami víte nejlépe, jaké nářadí potřebujete pro rychlou opravu nástroje nebo aparátu. Nesejde na tom, jestli potřebujete jen doladit kameny na kobylce nebo přepájet reproduktor, s takto dokonalou výbavou zkušebny vás nic nezastaví.

Notebook nebo tablet

Nezáleží na tom, jestli si chcete okamžitě zapsat kytarové party, nebo jste jen sehnali raritní záznam koncertu vaší oblíbené kapely a potřebujete se o něj podělit s hudebními kolegy. Cokoliv s větším monitorem a klávesnicí zlepší vaši pracovní výkonnost a zjednoduší vám váš hudební život. V případě nouze samozřejmě doporučujeme i hromadu kancelářských papírů a několik tužek. S těmi to jde taky docela dobře.

Lednice

Pivko. Jasně. V létě těžko najdete sladší odměnu než si s kámošema z kapely sednout a s magickým ssst načnout jedno vychlazený. Skuteční fajnšmekři toto v zimě doplní o rychlovarnou konvici na grog nebo svařák.

Otvírák a vývrtka

Abstinenti prominou, ale občasný přípitek k muzice prostě patří. I přes zaručené metody na otevření lahví s kamarádství-utvrzující a lidmi-pojící tekutinou si ale připomeňme jednu věc. Nejsme zvířata. Duo otvíráku s vývrtkou oceníte i při příležitostné afterparty a návštěvě mimokapelních přátel a známých.

Místo k sezení

U mimohudebních aktivit ve zkušebně ještě chvíli zůstaneme. Zkoušejte ve stejné pozici v jaké předvádíte svoji podiovou show. Na společné posezení po zkoušce se ale spoluhráči shání lépe než na společné postávání. Netřeba shánět stůl pro patnáct lidí (alespoň pokud nezkoušíte se smyčcovým orchestrem). Stačí pár židlí, stoliček nebo malých křesel. Ty najdete na internetu za odvoz nebo maximálně pár stovek.

Ventilátor

Tahle pomůcka se týká především garážových a sklepních zkušeben. V létě vedro k zalknutí, v zimě pak vlhko a smrad ze stoupaček. S větrákem vyřešíte dřív, než stihnete říct Olda Říha.

Náhradní baterie

Zpátky k muzice. O náhradním příslušenství se sice zmiňujeme o pár odstavců výše, některým ale připomínáme znovu. Bez baterek na zkoušku nelez. I v tomto případě totiž Murphyho nepřečůráme. Kombinace několika dobíjecích baterií a nabíječky z vaší zkušebny pak udělá minimálně odloučené pracoviště Ústavu pro výzkum kvantové fyziky.

Lékárnička

Zranění se stávají. Buďte na ně připraveni. Mějte po ruce náplast, dezinfekci, pár obvazů a samozřejmě prášky na hlavu pro případ kocoviny po afterparty. Standardní autolékárničku koupíte za pár korun a po doplnění několika volně dostupnými pilulkami jste připraveni na bolavé puchýře i nečekané karamboly.

PVP

Prostě. Velkej. Plakát. Ať už váš hudební bůh hraje jazz, metal, nebo reggae, vy ho potřebujete v ideální nadživotní velikosti.

Začněte pomalu odškrtávat. Protože zkušebny jsou především místa radosti, pohody a klidu. A tohoto téměř nirvánového stavu docílíte i s našimi typy. Nebo jsme na něco zapomněli? Podělte se s námi v komentářích tady nebo na Facebooku o to, jaké vychytávky jste si do zkušebny pořídili vy.

Michal Cemper

Crowdfunding aneb na co se připravit

Připravené songy, napsané texty, už je jen vydat. Spočítáte si, že zůstatek na účtě je daleko menší, než kolik si ...
Značka Pro Pokračování Textu

Největší festivaly světa – elektro, pop i gospel

Letní festivalová sezóna je v plném proudu. Branami českých i zahraničních festivalů projdou tisíce i desetitisíce lidí. Headlineři se zběsile ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma – úžasný nástroj pro oživení výuky hudby       

Už se vám někdy stalo, že by vaši žáci, a zejména ti mladší, chtěli každou hodinu poslouchat Mozarta? A dokonce ...
Značka Pro Pokračování Textu

Jak dostat svůj singl snáze do rádií? A je to vůbec možné?

I přes fakt, že dnešní doba nabízí spoustu možností, jak dostat svou hudbu do povědomí posluchačů, tak mezi nejsilnější média ...
Značka Pro Pokračování Textu

The Wild Roots – trio z hlubokých lesů

The Wild Roots, energické trio z Lázní Kynžvart, vydali klip ke svému songu Fire in my heart. Tahle trojka míchá ...
Značka Pro Pokračování Textu

Seriál “Hudební guerilla”: 2. Jak dostat diváky na koncert

Seriál “Hudební guerilla”: 2. Jak dostat diváky na koncert “To je přece jasný. Vytvořím na Facebooku událost a donesu do ...
Značka Pro Pokračování Textu

Chvilka hudební teorie, díl 3: S tužkou na akordy!

Ahoj a vítám Vás u další Chvilky hudební teorie! Dnes nám půjde o rychlou metodu, díky které si si i ...
Značka Pro Pokračování Textu

Když cestou na festival narazíte na festival…na střeše

Karlovy Vary během MFFKV Mezinárodní Filmový Festival Karlovy Vary je nepochybně jednou z nejvýznamnějších a největších událostí u nás. Doprovází ...
Značka Pro Pokračování Textu

Muzikantiakapely.cz slaví první narozeniny!

Přesně před rokem jsme spustili web www.muzikantiakapely.cz. Za tu krátkou dobu se náš tým rozrostl na neuvěřitelných 14 členů! A ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: