Zdá se vám, že má vaše dítě rádo hudbu? Leží v kočárku a pobrukuje si na melodie které slyší z rádia? Podupává si do rytmu zatímco doma cvičíte nové písničky na večerní zkoušku s kapelou? Mává ručkama všude kolem, jakoby se snažilo dirigovat vaší snahu dohnat složité party na zítřejší koncert s orchestrem? To nemusí být jen zdání. Lidé se rodí s vrozeným kladným vztahem k hudbě a téměř všechny děti hudbu milují. Zdá se vám to jako dostatečný důvod na to začít s hrou na hudební nástroj již v ranném věku?

Hudba napomáhá učení, psychické i fyzické kondici člověka, ale také v budování sociálních vztahů

Studie ukazují, že hudební výchova zvyšuje schopnost porozumění, pomáhá matematickému cítění, rozvíjí jemné motorické dovednosti ale také třeba zvyšuje sebevědomí. Mnoho dětí s různým postižením vynikají v hudbě I když nejsou schopny komunikovat, nebo se účastnit aktivit s ostatními vrstevníky. Obecně platí, že hudba zkvalitňuje životy a napomáhá vnímání okolního světa mnoha dětí, ale i dospělých. Kdy je ale ten správný čas začít s aktivní výukou a vedením vaší ratolesti k hudbě?

Všichni známe příběhy o Mozartovi, který složil svoji první symfonii v pouhých 8 letech, či Stevie Wonderovi a jeho první podepsané smlouvě když mu bylo jedenáct. I když vaše dítě ve svých 10ti letech nevystupuje s profesionálním orchestrem, určitě je ve vašem okolí spousta hudebních těles. Ať se jedná o školní sbor, zuškový orchestr, nebo první kapelu s kamarády ze vsi, vždy je na rodičích, aby nechali děti učit hudbě již od útlého věku.

Někteří rodiče mohou slyšet od svých známých argumenty typu: „Když jsem byl malý, moji rodiče mě nutili chodit do hudebky a cvičit. Nesnášel jsem to. A dnes mě to o to víc nezajímá.“ Aby se rodiče u svých dětí vyhnuli takovému negativnímu postoji k hudbě, rozhodnou se odložit hudební výchovu, dokud není dítě starší, aby se mohlo samo rozhodnut jaký hudební nástroj si vybere, nebo jestli se vůbec hudbě chce věnovat. Oba tyto postoje jsou velice rozporuplné. Ve skutečnosti je otázkou, jak se celkově hudební výchova pojme. Abychom tomu lépe porozuměli, podívejme se na hlavní důvody, proč rodiče chtějí, aby jejich děti absolvovali hudební výchovu.

Cíl je ta správná motivace pro začátek s hudební výchovou.

Stále se rozvíjející a přesvědčivá linie výzkumů ukazuje, že ve věku od narození do 9 let dítěte je nejlepší čas pro rozvoj hudebního cítění. Během této doby jsou mentální struktury a mechanismy spojené se zpracováním hudby a jejímu porozumění v prvotních fázích vývoje člověka, což je nejdůležitější pro vystavení dětí v této věkové kategorii hudbě.

Důležitou otázkou pak není, kdy začít s výukou, ale jaký je cíl výuky hudby. Například malé děti nejsou vystaveny technickému zvládnutí hry na hudební nástroj, ale získávají zkušenosti a učí se rozvíjet smysluplné vztahy s hudbou. Pokud je to váš cíl, pak snadno mohou, a měly by, vaše děti začít s hudbou hned po narození a určitě v prvním roce dítěte.

Tato ‘výuka’ nemusí, a ani by ve skutečnosti neměla být velmi formální. Často si může rodič vystačit sám, má-li kladný vztah k hudbě a alespoň základní hudební vzdělání. Měli byste pomáhat dítěti soustředit se na hudbu s jednoduchými pohybovými aktivitami, jako jsou hudební hry, houpání do rytmu, nebo tanec, zatímco držíte vaše díte v náručí, nebo mu často zpívejte, či hrajte na hudební nástroj. Každopádně ale vyhledání zkušeného učitele, specialistu na hudební výchovu dětí nízkého věku, nebude na škodu. Stačí zajít do nejbližší základní umělecké školy (ZUŠ). Pokud nebudou mít sami ve vlastních učitelských řadách takového specialistu, určitě vám poradí, kde hledat, nebo budou mít přímý kontakt.

Kdy už do výuky určitě můžeme zapojit učitele

Jakmile dítě dosáhne třetího roku, může začít formální výuka s kvalifikovaným učitelem. Opět ještě není cílem hra na hudební nástroj, ale dále rozvíjet dovednosti jako je identifikace rytmu v hudbě, melodie a hudebních nástrojů. Takové lekce navštěvují rodiče společně s dětmi. Může to být u soukromých učitelů, v ZUŠ, či specializovaných komunitních centrech.

Ve věku 5ti let pak má většina dětí vybudované základy pro formální výuku hry na hudební nástroj. Nejobvyklejšími nástroji jsou určitě klavír a housle. Ale také kytara, flétničky či různé bicí nástroje jsou velmi populární. Stále ale není ještě cílem stát se skvělým umělcem. Ještě pořád míříme k porozumění hudbě a budování kladného vztahu k vybranému nástroji. Buď vaše dítě projeví samo zájem o určitý hudební nástroj, nebo vám může dát zkušený lektor doporučení.

Později, ve věku 10ti let, má dítě různé dovednosti spojené s vybraným nástrojem. Bude mít také dostatek fyzické síly aby vyzkoušelo jiné i větší nástroje jako třeba žestě, cello, elektrické kytary atd. V tomto období se cíl přelevá již ke zkušenostem s hudbou ve vztahu k technickému zvládnutí hry na hudební nástroj.

Skeletons Dia De Los Muertos Afterlife

Stručně řečeno, to jsou odpovědi na otázky: „V jakém věku začít s hrou na hudební nástroj, či kdy dát dítě do hudebky?“ Neformální hudební aktivity by měly přijít hned po narození, následovány systematičtějšími lekcemi s učitelem kolem třetího roku věku dítěte a mezi 5-9 rokem začít hrát na určitý hudební nástroj. Pamatujte ale, toto jsou obecná doporučení. Samozřejmě se objevují výjimky na straně dítěte, i učitele.

Nikdy není pozdě začít s hrou na hudební nástroj

Hudební zkušenost je nesmírně důležitá v rozvojovém procesu dítěte. Vězte ale, že na to začít s hrou na hudební nástroj však není nikdy pozdě. Stejně jako jízda na kole nebo výuka cizích jazyků se hudebních znalostí a dovedností můžeme naučit v jakémkoli stádiu našich životů. Začneme-li ale později, průběh učení nebude mít tak přirozenou a snadnou cestu, která je důležitá pro plynulé vzdělávaní se skvělými výsledky. A nebojte se Základních uměleckých škol, či ZUŠ, nebo taky hudebek. Ty naše české “lidušky” nemají v Evropě obdoby, co se kvality týče. Bez nadsázky můžeme říct o někom, kdo absolvoval alespoň jeden celý cyklus v ZUŠ, že je skvělý muzikant a v hudebním světě se určitě neztratí.

Zdroje:
http://www.pbs.org/parents/education/music-arts/whats-the-right-age-to-begin-music-lessons
http://www.childrensmusicworkshop.com/resources/articles/whentostart

 

Organizace hudebního festivalu

Pořádáme kulturní akci, díl 1 – Sepište to na papír

Pokud se pohybujete v hudebním světě, jistě vám neuniklo, že Česká republika je zemí několika stovek festivalů, městských slavností a ...
Značka Pro Pokračování Textu

Crowdfunding aneb na co se připravit

Připravené songy, napsané texty, už je jen vydat. Spočítáte si, že zůstatek na účtě je daleko menší, než kolik si ...
Značka Pro Pokračování Textu

Největší festivaly světa – elektro, pop i gospel

Letní festivalová sezóna je v plném proudu. Branami českých i zahraničních festivalů projdou tisíce i desetitisíce lidí. Headlineři se zběsile ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma – úžasný nástroj pro oživení výuky hudby       

Už se vám někdy stalo, že by vaši žáci, a zejména ti mladší, chtěli každou hodinu poslouchat Mozarta? A dokonce ...
Značka Pro Pokračování Textu

Jak dostat svůj singl snáze do rádií? A je to vůbec možné?

I přes fakt, že dnešní doba nabízí spoustu možností, jak dostat svou hudbu do povědomí posluchačů, tak mezi nejsilnější média ...
Značka Pro Pokračování Textu

The Wild Roots – trio z hlubokých lesů

The Wild Roots, energické trio z Lázní Kynžvart, vydali klip ke svému songu Fire in my heart. Tahle trojka míchá ...
Značka Pro Pokračování Textu

Seriál “Hudební guerilla”: 2. Jak dostat diváky na koncert

Seriál “Hudební guerilla”: 2. Jak dostat diváky na koncert “To je přece jasný. Vytvořím na Facebooku událost a donesu do ...
Značka Pro Pokračování Textu

Chvilka hudební teorie, díl 3: S tužkou na akordy!

Ahoj a vítám Vás u další Chvilky hudební teorie! Dnes nám půjde o rychlou metodu, díky které si si i ...
Značka Pro Pokračování Textu

Když cestou na festival narazíte na festival…na střeše

Karlovy Vary během MFFKV Mezinárodní Filmový Festival Karlovy Vary je nepochybně jednou z nejvýznamnějších a největších událostí u nás. Doprovází ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: