Zdá se vám, že má vaše dítě rádo hudbu? Leží v kočárku a pobrukuje si na melodie které slyší z rádia? Podupává si do rytmu zatímco doma cvičíte nové písničky na večerní zkoušku s kapelou? Mává ručkama všude kolem, jakoby se snažilo dirigovat vaší snahu dohnat složité party na zítřejší koncert s orchestrem? To nemusí být jen zdání. Lidé se rodí s vrozeným kladným vztahem k hudbě a téměř všechny děti hudbu milují. Zdá se vám to jako dostatečný důvod na to začít s hrou na hudební nástroj již v ranném věku?

Hudba napomáhá učení, psychické i fyzické kondici člověka, ale také v budování sociálních vztahů

Studie ukazují, že hudební výchova zvyšuje schopnost porozumění, pomáhá matematickému cítění, rozvíjí jemné motorické dovednosti ale také třeba zvyšuje sebevědomí. Mnoho dětí s různým postižením vynikají v hudbě I když nejsou schopny komunikovat, nebo se účastnit aktivit s ostatními vrstevníky. Obecně platí, že hudba zkvalitňuje životy a napomáhá vnímání okolního světa mnoha dětí, ale i dospělých. Kdy je ale ten správný čas začít s aktivní výukou a vedením vaší ratolesti k hudbě?

Všichni známe příběhy o Mozartovi, který složil svoji první symfonii v pouhých 8 letech, či Stevie Wonderovi a jeho první podepsané smlouvě když mu bylo jedenáct. I když vaše dítě ve svých 10ti letech nevystupuje s profesionálním orchestrem, určitě je ve vašem okolí spousta hudebních těles. Ať se jedná o školní sbor, zuškový orchestr, nebo první kapelu s kamarády ze vsi, vždy je na rodičích, aby nechali děti učit hudbě již od útlého věku.

Někteří rodiče mohou slyšet od svých známých argumenty typu: „Když jsem byl malý, moji rodiče mě nutili chodit do hudebky a cvičit. Nesnášel jsem to. A dnes mě to o to víc nezajímá.“ Aby se rodiče u svých dětí vyhnuli takovému negativnímu postoji k hudbě, rozhodnou se odložit hudební výchovu, dokud není dítě starší, aby se mohlo samo rozhodnut jaký hudební nástroj si vybere, nebo jestli se vůbec hudbě chce věnovat. Oba tyto postoje jsou velice rozporuplné. Ve skutečnosti je otázkou, jak se celkově hudební výchova pojme. Abychom tomu lépe porozuměli, podívejme se na hlavní důvody, proč rodiče chtějí, aby jejich děti absolvovali hudební výchovu.

Cíl je ta správná motivace pro začátek s hudební výchovou.

Stále se rozvíjející a přesvědčivá linie výzkumů ukazuje, že ve věku od narození do 9 let dítěte je nejlepší čas pro rozvoj hudebního cítění. Během této doby jsou mentální struktury a mechanismy spojené se zpracováním hudby a jejímu porozumění v prvotních fázích vývoje člověka, což je nejdůležitější pro vystavení dětí v této věkové kategorii hudbě.

Důležitou otázkou pak není, kdy začít s výukou, ale jaký je cíl výuky hudby. Například malé děti nejsou vystaveny technickému zvládnutí hry na hudební nástroj, ale získávají zkušenosti a učí se rozvíjet smysluplné vztahy s hudbou. Pokud je to váš cíl, pak snadno mohou, a měly by, vaše děti začít s hudbou hned po narození a určitě v prvním roce dítěte.

Tato ‘výuka’ nemusí, a ani by ve skutečnosti neměla být velmi formální. Často si může rodič vystačit sám, má-li kladný vztah k hudbě a alespoň základní hudební vzdělání. Měli byste pomáhat dítěti soustředit se na hudbu s jednoduchými pohybovými aktivitami, jako jsou hudební hry, houpání do rytmu, nebo tanec, zatímco držíte vaše díte v náručí, nebo mu často zpívejte, či hrajte na hudební nástroj. Každopádně ale vyhledání zkušeného učitele, specialistu na hudební výchovu dětí nízkého věku, nebude na škodu. Stačí zajít do nejbližší základní umělecké školy (ZUŠ). Pokud nebudou mít sami ve vlastních učitelských řadách takového specialistu, určitě vám poradí, kde hledat, nebo budou mít přímý kontakt.

Kdy už do výuky určitě můžeme zapojit učitele

Jakmile dítě dosáhne třetího roku, může začít formální výuka s kvalifikovaným učitelem. Opět ještě není cílem hra na hudební nástroj, ale dále rozvíjet dovednosti jako je identifikace rytmu v hudbě, melodie a hudebních nástrojů. Takové lekce navštěvují rodiče společně s dětmi. Může to být u soukromých učitelů, v ZUŠ, či specializovaných komunitních centrech.

Ve věku 5ti let pak má většina dětí vybudované základy pro formální výuku hry na hudební nástroj. Nejobvyklejšími nástroji jsou určitě klavír a housle. Ale také kytara, flétničky či různé bicí nástroje jsou velmi populární. Stále ale není ještě cílem stát se skvělým umělcem. Ještě pořád míříme k porozumění hudbě a budování kladného vztahu k vybranému nástroji. Buď vaše dítě projeví samo zájem o určitý hudební nástroj, nebo vám může dát zkušený lektor doporučení.

Později, ve věku 10ti let, má dítě různé dovednosti spojené s vybraným nástrojem. Bude mít také dostatek fyzické síly aby vyzkoušelo jiné i větší nástroje jako třeba žestě, cello, elektrické kytary atd. V tomto období se cíl přelevá již ke zkušenostem s hudbou ve vztahu k technickému zvládnutí hry na hudební nástroj.

Skeletons Dia De Los Muertos Afterlife

Stručně řečeno, to jsou odpovědi na otázky: „V jakém věku začít s hrou na hudební nástroj, či kdy dát dítě do hudebky?“ Neformální hudební aktivity by měly přijít hned po narození, následovány systematičtějšími lekcemi s učitelem kolem třetího roku věku dítěte a mezi 5-9 rokem začít hrát na určitý hudební nástroj. Pamatujte ale, toto jsou obecná doporučení. Samozřejmě se objevují výjimky na straně dítěte, i učitele.

Nikdy není pozdě začít s hrou na hudební nástroj

Hudební zkušenost je nesmírně důležitá v rozvojovém procesu dítěte. Vězte ale, že na to začít s hrou na hudební nástroj však není nikdy pozdě. Stejně jako jízda na kole nebo výuka cizích jazyků se hudebních znalostí a dovedností můžeme naučit v jakémkoli stádiu našich životů. Začneme-li ale později, průběh učení nebude mít tak přirozenou a snadnou cestu, která je důležitá pro plynulé vzdělávaní se skvělými výsledky. A nebojte se Základních uměleckých škol, či ZUŠ, nebo taky hudebek. Ty naše české “lidušky” nemají v Evropě obdoby, co se kvality týče. Bez nadsázky můžeme říct o někom, kdo absolvoval alespoň jeden celý cyklus v ZUŠ, že je skvělý muzikant a v hudebním světě se určitě neztratí.

Zdroje:
http://www.pbs.org/parents/education/music-arts/whats-the-right-age-to-begin-music-lessons
http://www.childrensmusicworkshop.com/resources/articles/whentostart

 

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: