Už vám někdy někdo řekl, že nemáte hudební sluch? Ať radši nezpíváte, protože vám to nejde? To ale nemusí být pravda! V tomto článku si povíme, jak to s tím hudebním sluchem vlastně je a řekneme si pár rad o boji s tzv. hudebním hluchem.  

Zpěv

Vrozený talent?

Když se s talentem narodíte, tyto problémy neřešíte. Jsou lidé, kteří od malička zpívají jako slavíci nebo hned zahrají píseň po prvním poslechu. Je ale pravda, že když nemáte vrozený hudební sluch, tak se nejste schopni naučit zpívat nebo na něco hrát? Odpověď je jasné a rozhodné NE! 

Každý rok se mi stává, že v nové třídě je několik žáků, kteří přijdou za mnou ke klavíru se slovy: „Já radši zpívat nebudu. Všichni tvrdí, že nemám sluch.“ A mně pak trvá několik let je přesvědčit, že když se chce, všechno jde. 

Pravdivý příběh ze života

Jednou s novým školním rokem přišel na hodinu zpěvu pro dospělé muž kolem třicítky, který mi řekl, že hraje v kapele na basovou kytaru a rád by se naučil zpívat druhé vokály. Měla jsem tehdy pár dalších zájemců o vícehlasý zpěv, a tak jsme vytvořili malý sbor a scházeli se na nácviky. Když ale tento muž poprvé zazpíval, bylo to něco tak špatného, že jsem se sama zalekla svého rozhodnutí ho učit. Zpíval naprosto falešně a navíc ani neslyšel, jestli je výš nebo níž, zkrátka typická nálepka pro člověka bez hudebního sluchu. A ještě k tomu dospěláka! 

I když jsem tehdy ještě věřila v existenci vrozeného hudebního hluchu, rozhodla jsem se, že zkusím, co půjde. A přiznávám, ze začátku jsem sama nevěřila, že by byl tento muž někdy schopný čistě zpívat. Byl to dlouhý proces, vymýšlela jsem nejrůznější pěvecké techniky, které by mu pomohly. Vysvětlovala jsem, jak funguje práce s hlasem. A také jsem ho zatěžovala domácími úkoly, aby více poslouchal všemožné hudební žánry nebo sledoval zpěváky na koncertech.  

Byla to hlavně jeho veliká píle a odhodlání, ale po jednom roce byl tento muž nejen schopen zpívat, ale i udržet svůj hlas ve vícehlase. A to úplně sám. Pár měsíců na to dokonce nazpíval druhé hlasy do písní nově vznikající desky jejich kapely. 

Já jsem si odnesla do života jedno velké poučení. Když nemáte hudební sluch jako vrozený talent, neznamená to, že se nenaučíte nikdy zpívat či hrát. Znamená to jen, že máte složitější výchozí bod, který bude obtížné překonat, a sami to nejspíše nezvládnete. 

Od dob, kdy jsem učila tohoto muže, uběhlo pár let a já se stále setkávám s lidmi, kteří si myslí, že nemají hudební sluch. Musím ale říct, že když se mi je podařilo přesvědčit o opaku a že jim dokážu pomoci, jejich posun byl daleko rychlejší, než sami čekali. Můžu tedy prohlásit, že já jsem se zatím opravdu nesetkala s někým, kdo by měl hudební hluch, a nebylo mu pomoci.   

Zpěvačka

Kde vzniká mýtus hudebního hluchu?

Většinou už na základní škole anebo ještě hůř, u rodičů. Někdo zkrátka párkrát utrousí poněkud nelibou poznámku k vašemu zpěvu a vy sami dáte hudbu do škatulky: To není nic pro mě. 

Ano, pro ty, kteří nemají vrozený talent, je cesta k dokonalému zpěvu nebo ovládnutí hudebního nástroje mnohem náročnější a pomalejší. Vyžaduje veliké odhodlání, dobré vedení, mnoho hodin práce a také podporu okolí. Neznamená to, že se z vás na konci této cesty stane druhý Mozart, ale že se zbavíte svého paradigmatu, zvýšíte si sebevědomí a hlavně překonáte sami sebe. Abyste se stali výjimečnými, musíte být nejdříve průměrnými. 

Jak na hudební sluch

V první řadě si najděte dobrého učitele. Nejde ani tak o kantora s nejlepšími referencemi či letitými zkušenostmi, ale spíše o někoho, s kým si budete rozumět i po lidské stránce, a kdo bude hledat nejlepší cestu, jak vám co nejvíce pomoci. 

Hlavní klíč k získání hudebních schopností je nejen aktivní cvičení, ale i pasivní prohlubování znalostí. Poslouchejte hudbu, snažte se v písních slyšet jednotlivé nástroje, ťukejte si do rytmu, hledejte melodie i harmonie, broukejte si, co slyšíte, postupem času se nebojte i náročnějších skladeb či žánrů. To vše vám pomůže, až budete zpívat či hrát. Dokonce existují výzkumy, které mluví o tom, že poslech a schopnost analýzy hudby také pomáhají při zachycení mluveného slova například u diktátů nebo jazykových poslechů.   

Znalost not také není zcela na škodu. Orientace v rytmických hodnotách podporuje mimo jiné i logické myšlení. Ale není v první řadě nezbytná. Opět záleží na tom, co komu vyhovuje. 

A na konec: čas a práce, práce, práce. Začněte od jednoduchých věcí a přecházejte ke složitým. Když nezvládnete zazpívat jeden tón čistě, nesnažte se hned zazpívat celou stupnici. Hlasivky potřebují postupný trénink jako každý jiný sval. Stejně tak prsty se musí nejdříve naučit nové, jim doposud neznámé, pohyby a teprve pak můžete pracovat na nezávislosti rukou. 

Nezapomeňte si uvědomovat svůj pokrok. Když zazpíváte jeden tón čistě, je to něco, co jste ještě včera nezvládli! Psychika hraje v celém procesu zásadní roli, takže je důležité se radovat z maličkostí a nesnažit se přeskočit až na konec vaší cesty. Pomalu posouvejte své hranice až tam, kam si všichni ostatní (a možná i vy sami) mysleli, že dávno nesahají!   

Věk nehraje roli

Je lepší, když se zpěvem nebo s hraním na nástroj začnete, když sami chcete než jako malí usmrkanci, které táhnou do ZUŠky rodiče. Opět může být cesta poněkud obtížnější, ale motivace se často ukázala jako mnohem podstatnější podmínka úspěchu než věk. Když člověk najde vášeň, je jedno, kolik mu je. A to, jak víme, neplatí jen v hudbě.  

Takže ode dneška už neříkejte „Já nemám hudební sluch.“ ale: „Já zatím nejsem v hudbě moc vzdělaný.“ 

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: