Ahoj a vítám Vás u další Chvilky hudební teorie!

Dnes nám půjde o rychlou metodu, díky které si si i začátečník odvodí akordy z téměř jakékoli stupnice a zjistíte tak i tóny, které tvoří akordy. Navíc si ji velmi snadno osvojíte a využijete v mnoha situacích.

Jediné co potřebujete je tužka a proto to může být váš hudební trénink třeba při cestě do školy či zaměstnání.

Proberme si na začátek něco málo názvosloví:

Kvintakordy

Jako základní druh akordů  označujeme akordy tvořené z tercií (někdy se jim říká triády). Základní tvary takových akordů nazýváme kvintakordy. I když neznáte výraz kvintakord, tak jste se naprosto určitě s nějakým setkali. Durové kvintakordy značíme pouze čistým písmenem a případně křížkem, nebo béčkem: C, G, B, Bb, A#, F#, atd. K mollovým kvintakordům se pak za písmeno přidává jedna z následujících značek: Cmoll, Cmi, Cm a nebo C-. Tyhle akordy jsou tím nejzákladnějším a najdete je v každém papírovém i online zpěvníku.

Kvintakord má tři tóny. K základnímu tónu přidáváme dvě tercie, přičemž mezi základním tónem a druhou tercií (nejvyšší tón z trojice) vznikne interval kvinty a proto tento tvar nazýváme kvintakordem.

Doškálnost

Pod termínem doškálnost si můžete představit to, že použité akordy vychází “ze škály”, tedy je tvoří pouze tóny, které obsahuje konkrétní stupnice a naopak. C dur aiolská bude mít tedy jiné akordy než C dur mixolydická, či C dur lydická.

Postup, jak ve stupnici najdeme všechny obsažené akordy a tóny. 

Začneme tím, že si vypíšeme všechny tóny stupnice a použijeme stupnici Cdur jónskou.
Všech sedm tónů stupnice slouží jako základní tóny akordů.

Nyní zjistíme tercii pro každý tón. Postup je snadný – jděte od základního tónu obtón a pro každý základní tón tak najdete jeho tercii. Pokud tóny stupnice napíšeme za sebou, tak bude tercie vždy objedno písmeno (a to jak malá tak i velká tercie).

U druhé, a ještě snazší, metody stačí zjistit první tercii (u prvního akordu) a další tercie pak jednoduše napíšete jako pokračování stupnice (v našem případě od tónu E).

A to je vlastně celé. Třetí akordický tón – kvintu pak zjistíte stejně snadno jako tercii, jedním z obou způsobů, či jejich kombinací.

 

A teď již dáme našim akordům akordické značky.

Jakost akordů poznáme podle velikosti tercie od základního tónu, ale to si můžete přečíst v prvních dílech Chvilky hudební teorie.

Septakordy a další…

Vidíte, že není nutné mít za sebou konzervatoř, abyste zjistili všechny akordy ze stupnice, ale taky z jakých tónů se ty dané akordy skládají. Je samozřejmě taky potřeba vzít do ruky nástroj a zkusit přehrát všechno z papíru, ale k téhle pomůcce můžete sáhnout v podstatě kdykoli a to je velké plus. Můžete také pokračovat dál a místo kvintakordů zjistit všechny průtažné akordy (sus2,sus4) a nemusíte se zastavit ani tam.

Vidíte, že není nutné mít za sebou konzervatoř abyste zjistili všechny akordy z nějaké stupnice, ale taky z jakých tónů se ty dané akordy skládají. Je samozřejmě taky potřeba vzít do ruky nástroj a zkusit přehrát všechno z papíru, ale k téhle pomůcce můžete sáhnout v podstatě kdykoli a to je velké plus. Můžete také pokračovat dál a místo kvintakordů zjistit všechny průtažné akordy (sus2,sus4) a nemusíte se zastavit ani tam.

Na závěr si to ještě shrneme:

Napište za sebou tóny nějaké stupnice, třeba Emoll:  E – F# – G – A – B – C – D.

Pamatujte si, že akordy se tvoří primárně z tercií a ty jsou v diatonických stupnicích objedno písmeno/tón, tedy tóny pro akord Emoll můžeme snadno najít takto: E – F# – G – A – B – C – D. Druhá metoda spočívá v tom, že jakmile zjistíme první tercii u prvního tónu, tak všechny následující tóny budou pouze tóny z původní stupnice, napsané posloupnosti za sebou.

Snad se Vám tahle pomůcka hodí a bude sloužit. Přeji příjemný začátek léta a budu se těšit u dalšího článku.
Vítek

Organizace hudebního festivalu

Pořádáme kulturní akci, díl 1 – Sepište to na papír

Pokud se pohybujete v hudebním světě, jistě vám neuniklo, že Česká republika je zemí několika stovek festivalů, městských slavností a ...
Značka Pro Pokračování Textu

Crowdfunding aneb na co se připravit

Připravené songy, napsané texty, už je jen vydat. Spočítáte si, že zůstatek na účtě je daleko menší, než kolik si ...
Značka Pro Pokračování Textu

Největší festivaly světa – elektro, pop i gospel

Letní festivalová sezóna je v plném proudu. Branami českých i zahraničních festivalů projdou tisíce i desetitisíce lidí. Headlineři se zběsile ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma – úžasný nástroj pro oživení výuky hudby       

Už se vám někdy stalo, že by vaši žáci, a zejména ti mladší, chtěli každou hodinu poslouchat Mozarta? A dokonce ...
Značka Pro Pokračování Textu

Jak dostat svůj singl snáze do rádií? A je to vůbec možné?

I přes fakt, že dnešní doba nabízí spoustu možností, jak dostat svou hudbu do povědomí posluchačů, tak mezi nejsilnější média ...
Značka Pro Pokračování Textu

The Wild Roots – trio z hlubokých lesů

The Wild Roots, energické trio z Lázní Kynžvart, vydali klip ke svému songu Fire in my heart. Tahle trojka míchá ...
Značka Pro Pokračování Textu

Seriál “Hudební guerilla”: 2. Jak dostat diváky na koncert

Seriál “Hudební guerilla”: 2. Jak dostat diváky na koncert “To je přece jasný. Vytvořím na Facebooku událost a donesu do ...
Značka Pro Pokračování Textu

Chvilka hudební teorie, díl 3: S tužkou na akordy!

Ahoj a vítám Vás u další Chvilky hudební teorie! Dnes nám půjde o rychlou metodu, díky které si si i ...
Značka Pro Pokračování Textu

Když cestou na festival narazíte na festival…na střeše

Karlovy Vary během MFFKV Mezinárodní Filmový Festival Karlovy Vary je nepochybně jednou z nejvýznamnějších a největších událostí u nás. Doprovází ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: