Ahoj a vítám Vás u další Chvilky hudební teorie!

Dnes nám půjde o rychlou metodu, díky které si si i začátečník odvodí akordy z téměř jakékoli stupnice a zjistíte tak i tóny, které tvoří akordy. Navíc si ji velmi snadno osvojíte a využijete v mnoha situacích.

Jediné co potřebujete je tužka a proto to může být váš hudební trénink třeba při cestě do školy či zaměstnání.

Proberme si na začátek něco málo názvosloví:

Kvintakordy

Jako základní druh akordů  označujeme akordy tvořené z tercií (někdy se jim říká triády). Základní tvary takových akordů nazýváme kvintakordy. I když neznáte výraz kvintakord, tak jste se naprosto určitě s nějakým setkali. Durové kvintakordy značíme pouze čistým písmenem a případně křížkem, nebo béčkem: C, G, B, Bb, A#, F#, atd. K mollovým kvintakordům se pak za písmeno přidává jedna z následujících značek: Cmoll, Cmi, Cm a nebo C-. Tyhle akordy jsou tím nejzákladnějším a najdete je v každém papírovém i online zpěvníku.

Kvintakord má tři tóny. K základnímu tónu přidáváme dvě tercie, přičemž mezi základním tónem a druhou tercií (nejvyšší tón z trojice) vznikne interval kvinty a proto tento tvar nazýváme kvintakordem.

Doškálnost

Pod termínem doškálnost si můžete představit to, že použité akordy vychází “ze škály”, tedy je tvoří pouze tóny, které obsahuje konkrétní stupnice a naopak. C dur aiolská bude mít tedy jiné akordy než C dur mixolydická, či C dur lydická.

Postup, jak ve stupnici najdeme všechny obsažené akordy a tóny. 

Začneme tím, že si vypíšeme všechny tóny stupnice a použijeme stupnici Cdur jónskou.
Všech sedm tónů stupnice slouží jako základní tóny akordů.

Nyní zjistíme tercii pro každý tón. Postup je snadný – jděte od základního tónu obtón a pro každý základní tón tak najdete jeho tercii. Pokud tóny stupnice napíšeme za sebou, tak bude tercie vždy objedno písmeno (a to jak malá tak i velká tercie).

U druhé, a ještě snazší, metody stačí zjistit první tercii (u prvního akordu) a další tercie pak jednoduše napíšete jako pokračování stupnice (v našem případě od tónu E).

A to je vlastně celé. Třetí akordický tón – kvintu pak zjistíte stejně snadno jako tercii, jedním z obou způsobů, či jejich kombinací.

 

A teď již dáme našim akordům akordické značky.

Jakost akordů poznáme podle velikosti tercie od základního tónu, ale to si můžete přečíst v prvních dílech Chvilky hudební teorie.

Septakordy a další…

Vidíte, že není nutné mít za sebou konzervatoř, abyste zjistili všechny akordy ze stupnice, ale taky z jakých tónů se ty dané akordy skládají. Je samozřejmě taky potřeba vzít do ruky nástroj a zkusit přehrát všechno z papíru, ale k téhle pomůcce můžete sáhnout v podstatě kdykoli a to je velké plus. Můžete také pokračovat dál a místo kvintakordů zjistit všechny průtažné akordy (sus2,sus4) a nemusíte se zastavit ani tam.

Vidíte, že není nutné mít za sebou konzervatoř abyste zjistili všechny akordy z nějaké stupnice, ale taky z jakých tónů se ty dané akordy skládají. Je samozřejmě taky potřeba vzít do ruky nástroj a zkusit přehrát všechno z papíru, ale k téhle pomůcce můžete sáhnout v podstatě kdykoli a to je velké plus. Můžete také pokračovat dál a místo kvintakordů zjistit všechny průtažné akordy (sus2,sus4) a nemusíte se zastavit ani tam.

Na závěr si to ještě shrneme:

Napište za sebou tóny nějaké stupnice, třeba Emoll:  E – F# – G – A – B – C – D.

Pamatujte si, že akordy se tvoří primárně z tercií a ty jsou v diatonických stupnicích objedno písmeno/tón, tedy tóny pro akord Emoll můžeme snadno najít takto: E – F# – G – A – B – C – D. Druhá metoda spočívá v tom, že jakmile zjistíme první tercii u prvního tónu, tak všechny následující tóny budou pouze tóny z původní stupnice, napsané posloupnosti za sebou.

Snad se Vám tahle pomůcka hodí a bude sloužit. Přeji příjemný začátek léta a budu se těšit u dalšího článku.
Vítek

Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu

Pianoship – když máte rádi svůj hudební nástroj

„Milostná hra má stejné podmínky úspěchu jako hra na klavír. Teprve až přehrajete nějaké ty etudy, můžete si troufnout na ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: