V minulém článku jsme si ukázali, co to musicogramy jsou a čím jsou přínosné pro výuku hudební výchovy. V tom dnešním se zaměříme na tvorbu vlastní musicogramy v několika krocích. Jak už víme, tato videa jsou výborné oživení pro hodiny hudební výchovy a využijí je nejen učitelé, ale také vychovatelé či rodiče, kteří chtějí u svých dětí rozvíjet hudební schopnosti. 

Pokud jste nenašli musicogramu, kterou byste potřebovali, nezbývá, než vytvořit svou vlastní. Prvním a možná nejdůležitějším krokem je výběr správné hudební ukázky.. Ne všechny skladby jsou pro tato videa vhodné. Držte se ale několika jednoduchých pravidel a uvidíte, že brzy najdete hudbu, se kterou tvorba videa půjde jako po másle. 

Jak najít správnou hudbu

Nejdříve je nutno připomenout, že je mnoho druhů musicogram. Pokud tedy vybíráte hudbu, už možná máte určitou představu, co s její pomocí chcete svým studentům sdělit. Nebo inspiraci hledejte v samotné hudbě. Musicograma, kterou společně vytvoříme, bude zaměřena na rytmické cítění. Hledáme tedy skladbu s jasným metrem a čitelnou strukturou. 

Nezapomeňte, že musicograma je spíše o efektivitě než o délce, takže nemusíte pracovat s celou skladbou, ale jen se základní částí. Pro tyto účely jsou výborná díla klasicistních nebo barokních umělců, neboť jsou dostatečně dynamická a s jasnou strukturou. Skladby romantické už bývají složitější. 

Při výběru nesmíme zapomínat na fakt, že naši studenti se s touto hudbou setkají poprvé a je tedy důležité, aby byla zajímavá a jednoduchá, a nikoliv složitá a matoucí. Pro ilustraci si pusťte typickou ukázku indické klasické hudby a představte si, že tímto způsobem mohou vnímat studenti na první poslech Beethovena nebo Dvořáka. 

Takže shrnuto podtrženo: 

  • Hledejte písně s jasným metrem. Vytváříte-li složitější musicogramu, tempo písně se může měnit.  
  • Důležitá je čitelná struktura s opakujícími se částmi. Navíc skladby typu ronda apod. můžete rovnou využít i při výuce hudební teorie a hudebních forem.
  • Výrazná dynamika je dobrý nástroj k udržení pozornosti 
  • Vhodná délka skladby je mezi jednou až dvěma minutami.
  • Nezapomeňte na nejdůležitější pravidlo. Správná hudba je ta, která vás samotné osloví a inspiruje.

Úprava vybrané skladby

Jelikož je hudba v tomto videu nejdůležitější, podřídíme jí všechny další kroky. Záznam máme vybraný, teď ho upravíme. 

Já používám na úpravu hudby freeware program Audacity, podobných vhodných programů je ale spousta. Poté co otevřete skladbu v tomto programu, ihned uvidíte její grafickou podobu. To vám pomůže při orientaci v koncepci a dynamice skladby. O funkcích a možnostech Audacity nemá smysl se dlouze rozepisovat. Na internetu najdete řadu návodů na základní a pokročilé funkce. Nyní se zaměříme přímo na samotnou musicogramu.

Pro naše video jsem vybrala skladbu Příjezd královny ze Sáby od G. F. Händela. Je dlouhá přes tři minuty, skladbu tedy zkrátíme. Při bližším poslechu v Audacity jsem vybrala závěrečnou část skladby, která trvá asi minutu a vyhovuje našemu záměru. Úvodní část skladby zatrhneme a smažeme. Na samotný začátek musicogramy doporučujeme vložit několik vteřin ticha. Případně využijte efektu Fade In a Fade Out. Tyto efekty skladbu postupně zesílí a ztlumí na začátku a na konci skladby.

Nyní nastavíme správnou dynamiku. Jelikož budou během skladby studenti tleskat, hrát na nástroje nebo bubnovat do rytmu, je potřeba, aby byla hudba stále slyšitelná. V Audacity stačí kliknout na lištu Efekty a tam zadat příkaz Zesílit. Program sám nastaví maximální hlasitost. Je-li skladba s různými dynamickými změnami, což uvidíte na křivce síly signálu, můžete si zkusit trochu pohrát s jednotlivými částmi a zesilovat je každou zvlášť. Nebo zkuste opačný postup, kdy zkusíte nejdřív lehce zeslabit ty části, které jsou hlasité – ve funkci Zesílit přidejte znaménko „mínus“ – a pak teprve celou skladbu zesilte. 

Takto upravená skladba je již připravena na vytvoření videa. Ale fantazii se meze nekladou, takže klidně tvořte dál!

Pár tipů na závěr

  • Během úpravy skladby přemýšlejte o jejím potenciálu – jak by se dala nejlépe využít. Já jsem například při poslechu naší vybrané hudby zatím nevěděla, jak ji dále na musicogramu zpracuji. Ale představovala jsem si různá rytmická cvičení, využití nástrojů či pohybových aktivit a potom hudba sama ukázala, co pro ni bude nejlepší. 
  • Zdá-li se vám vybraná skladba moc složitá na zpracování, můžete některé části nechat „jen znít“ jako určitá mezihra mezi tématy. Studenti si alespoň odpočinou. 
  • Je dobré si před výběrem hudby udělat průzkum, jestli toto dílo již nebylo někým podobně zpracováno. Nové musicogramy se rodí každý den. 
  • Nechte se vést hudbou a svou vlastní fantazií! 

Tereza Stupková

Úvodní díl: Musicograma – úžasný nástroj pro oživení výuky hudby 

 

Ric Ocasek – československý odkaz americké New Wave scény

Už vyslovení jména Ric Ocasek hraje na slovanskou strunu. A ne náhodou. Ač původem z Ameriky, svoje kořeny má zasazené ...
Značka Pro Pokračování Textu

Jake Aarons vydává singl she’ll be back

Karlovarský 22letý písničkář a básník Jake Aarons vyrukoval na své fanoušky s novým singlem she'll be back. K singlu přibalil ...
Značka Pro Pokračování Textu

Google Doodle vzpomíná na legendu B.B.Kinga v den jeho narozenin

Jeden z největších gigantů na světě právě dnes vzpomíná na legendu B. B. Kinga (* 16. 9. 1925; ✝ 14 ...
Značka Pro Pokračování Textu

Report: Festiwall – Jak dostat svou hudbu do médií II.

První díl reportu Jak dostat svou hudbu do médií I. z třídenního Festiwallu shrnuje diskuzi hostů zastupující rádia. Druhá část ...
Značka Pro Pokračování Textu

Report: Festiwall – Jak dostat svou hudbu do médií I.

Již po čtvrté se v pražském areálu Kytary.cz konal třídenní Festiwall, který přinesl nejen hudební vystoupení, ale i mnoho workshopů ...
Značka Pro Pokračování Textu

Musicograma na míru – část I: Příprava hudby

V minulém článku jsme si ukázali, co to musicogramy jsou a čím jsou přínosné pro výuku hudební výchovy. V tom ...
Značka Pro Pokračování Textu

Busking – co potřebujete vědět o pouličním hraní

Busking. Pro ty z vás, kdo toto slovo ještě neznáte, se jedná o pouliční umění. Busking se samozřejmě netýká pouze ...
Značka Pro Pokračování Textu

“Kapela je trochu jako vztah, když o něj nepečuješ, nikam se neposouvá,” říká zpěvačka kapely MONNA

V rámci plzeňské série koncertů Léto v Prazdroji vystoupili i známí rockeři Kurtizány z 25. Avenue. Ačkoliv byly hlavními hvězdami ...
Značka Pro Pokračování Textu

Viktor Holomek oprašuje slávu, s Lili Vilit odkrývá nové EP

Dlouho očekávaná chvíle klepe na dveře. V reakci na prosby fanoušků se pražská rock-metalová kapela Lili Vilit rozhoupala k nahrání ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: