V minulém článku jsme si ukázali, co to musicogramy jsou a čím jsou přínosné pro výuku hudební výchovy. V tom dnešním se zaměříme na tvorbu vlastní musicogramy v několika krocích. Jak už víme, tato videa jsou výborné oživení pro hodiny hudební výchovy a využijí je nejen učitelé, ale také vychovatelé či rodiče, kteří chtějí u svých dětí rozvíjet hudební schopnosti. 

Pokud jste nenašli musicogramu, kterou byste potřebovali, nezbývá, než vytvořit svou vlastní. Prvním a možná nejdůležitějším krokem je výběr správné hudební ukázky.. Ne všechny skladby jsou pro tato videa vhodné. Držte se ale několika jednoduchých pravidel a uvidíte, že brzy najdete hudbu, se kterou tvorba videa půjde jako po másle. 

Jak najít správnou hudbu

Nejdříve je nutno připomenout, že je mnoho druhů musicogram. Pokud tedy vybíráte hudbu, už možná máte určitou představu, co s její pomocí chcete svým studentům sdělit. Nebo inspiraci hledejte v samotné hudbě. Musicograma, kterou společně vytvoříme, bude zaměřena na rytmické cítění. Hledáme tedy skladbu s jasným metrem a čitelnou strukturou. 

Nezapomeňte, že musicograma je spíše o efektivitě než o délce, takže nemusíte pracovat s celou skladbou, ale jen se základní částí. Pro tyto účely jsou výborná díla klasicistních nebo barokních umělců, neboť jsou dostatečně dynamická a s jasnou strukturou. Skladby romantické už bývají složitější. 

Při výběru nesmíme zapomínat na fakt, že naši studenti se s touto hudbou setkají poprvé a je tedy důležité, aby byla zajímavá a jednoduchá, a nikoliv složitá a matoucí. Pro ilustraci si pusťte typickou ukázku indické klasické hudby a představte si, že tímto způsobem mohou vnímat studenti na první poslech Beethovena nebo Dvořáka. 

Takže shrnuto podtrženo: 

  • Hledejte písně s jasným metrem. Vytváříte-li složitější musicogramu, tempo písně se může měnit.  
  • Důležitá je čitelná struktura s opakujícími se částmi. Navíc skladby typu ronda apod. můžete rovnou využít i při výuce hudební teorie a hudebních forem.
  • Výrazná dynamika je dobrý nástroj k udržení pozornosti 
  • Vhodná délka skladby je mezi jednou až dvěma minutami.
  • Nezapomeňte na nejdůležitější pravidlo. Správná hudba je ta, která vás samotné osloví a inspiruje.

Úprava vybrané skladby

Jelikož je hudba v tomto videu nejdůležitější, podřídíme jí všechny další kroky. Záznam máme vybraný, teď ho upravíme. 

Já používám na úpravu hudby freeware program Audacity, podobných vhodných programů je ale spousta. Poté co otevřete skladbu v tomto programu, ihned uvidíte její grafickou podobu. To vám pomůže při orientaci v koncepci a dynamice skladby. O funkcích a možnostech Audacity nemá smysl se dlouze rozepisovat. Na internetu najdete řadu návodů na základní a pokročilé funkce. Nyní se zaměříme přímo na samotnou musicogramu.

Pro naše video jsem vybrala skladbu Příjezd královny ze Sáby od G. F. Händela. Je dlouhá přes tři minuty, skladbu tedy zkrátíme. Při bližším poslechu v Audacity jsem vybrala závěrečnou část skladby, která trvá asi minutu a vyhovuje našemu záměru. Úvodní část skladby zatrhneme a smažeme. Na samotný začátek musicogramy doporučujeme vložit několik vteřin ticha. Případně využijte efektu Fade In a Fade Out. Tyto efekty skladbu postupně zesílí a ztlumí na začátku a na konci skladby.

Nyní nastavíme správnou dynamiku. Jelikož budou během skladby studenti tleskat, hrát na nástroje nebo bubnovat do rytmu, je potřeba, aby byla hudba stále slyšitelná. V Audacity stačí kliknout na lištu Efekty a tam zadat příkaz Zesílit. Program sám nastaví maximální hlasitost. Je-li skladba s různými dynamickými změnami, což uvidíte na křivce síly signálu, můžete si zkusit trochu pohrát s jednotlivými částmi a zesilovat je každou zvlášť. Nebo zkuste opačný postup, kdy zkusíte nejdřív lehce zeslabit ty části, které jsou hlasité – ve funkci Zesílit přidejte znaménko „mínus“ – a pak teprve celou skladbu zesilte. 

Takto upravená skladba je již připravena na vytvoření videa. Ale fantazii se meze nekladou, takže klidně tvořte dál!

Pár tipů na závěr

  • Během úpravy skladby přemýšlejte o jejím potenciálu – jak by se dala nejlépe využít. Já jsem například při poslechu naší vybrané hudby zatím nevěděla, jak ji dále na musicogramu zpracuji. Ale představovala jsem si různá rytmická cvičení, využití nástrojů či pohybových aktivit a potom hudba sama ukázala, co pro ni bude nejlepší. 
  • Zdá-li se vám vybraná skladba moc složitá na zpracování, můžete některé části nechat „jen znít“ jako určitá mezihra mezi tématy. Studenti si alespoň odpočinou. 
  • Je dobré si před výběrem hudby udělat průzkum, jestli toto dílo již nebylo někým podobně zpracováno. Nové musicogramy se rodí každý den. 
  • Nechte se vést hudbou a svou vlastní fantazií! 

Tereza Stupková

Úvodní díl: Musicograma – úžasný nástroj pro oživení výuky hudby 

 

Dostaňte vaši hudbu do obchodů. Bandzone a Soundreef oznámili spolupráci

Už jste se zapojili do nového projektu Bandzone.cz a Soundreef? Michal 'Majkláč' Novák a David Malina vám v rozhovoru přinášejí ...
Značka Pro Pokračování Textu
Natáčení videoklipu - kamera

Na co myslet, než zapnete kameru – Natáčíme videoklip, díl I

Videoklip je snem asi každé kapely. Třešnička na dortu za veškerou prací okolo hudební tvorby, zároveň také vizitka a výkladní ...
Značka Pro Pokračování Textu
Billie Eilish

Teprve 18letá Billie Eilish nazpívá úvodní skladbu k chystané bondovce Není čas zemřít

Americká zpěvačka Billie Eilish je nejmladší v historii, kdo složil a nazpíval úvodní píseň do série o 007.  ...
Značka Pro Pokračování Textu
Poopeek 2020 - promo

Jak správně a efektivně bookovat koncerty? Poopeek vám poradí!

Poopeek - webová bookingová platforma startuje lednovou roadshow se sedmi zastávkami v ČR a dvěmi na Slovensku. Kromě představení samotné ...
Značka Pro Pokračování Textu
Mixážní pult - ekvalizér

Technika nahrávání – ekvalizér

V dnešním článku si povíme něco o jednom z nejmocnějších nástrojů, které se využívají v hudebních studiích. Řeč bude o ...
Značka Pro Pokračování Textu

„Důležité jsou kontakty i známosti“, říká Kateřina Šimková, Redakční zpovědnice 5. díl

Pravidelně vám přináší rozhovory s jednotlivými členy redakce. Na paškál si vzala Ricarda, Janu i Jakea, se kterými se bavila ...
Značka Pro Pokračování Textu

Nová skladba? Osvědčené tipy na efektivitu při učení

Na vánoční svátky jsem dostala spoustu nových skladeb a nastalo tím mé neoblíbené období. Je volno, ale v tom tkví ...
Značka Pro Pokračování Textu
Aurora

Keychange – feministický nátlak na dramaturgy nebo motivace pro budoucí generace?

Hudební publicisty, hudebníky i spotřebitelskou veřejnost od poloviny roku 2018 názorově rozděluje kampaň za rovnoprávnost na hudebním poli - Keychange ...
Značka Pro Pokračování Textu

Vánoční hit Last Christmas oslavil 35 let a nadělil si videoklip ve 4K

O tom, že na slavném songu Wham! ulpělo několik zrnek prachu, není pochyb. Ačkoliv videoklip rotuje pravidelně každé Vánoce napříč ...
Značka Pro Pokračování Textu
Loading...
Hledáme hudební redaktory

Přihlašte se k odběru novinek z hudebního světa muzikantiakapely.cz

Zásady ochrany osobních údajů.
Používáme ověřený mailingový program MailChimp


Partneři: